Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’den tartışılan yasa: Filistin bayrağı taşıyan herkese hapis cezası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’in Likud Partisi üyelerinden Anat Berko, parlamentonun, gösteriler sırasında İsrail’e “düşman bir devletin” ya da Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) gibi “İsrail’in dostu olmayan” herhangi bir örgütün bayrağını taşıyan herkese bir yıl hapis cezası verilmesini öngören özel bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını açıkladı.

Berko, “Ekim ayında Knesset’e (İsrail Parlamentosu) sunulacak olan tasarıya göre, Filistin veya Suriye bayrağı ya da başka düşman devletlerin bayraklarını taşımak, savcılığın, bunu yapanlar hakkında bir iddianame düzenlemek zorunda olacağı cezai bir suç olarak kabul edilecek” dedi. Berko söz konusu yasa tasarısını hazırlamaya, İsrail’deki Arap vatandaşlar tarafından düzenlenen gösterilerde özellikle de ‘ulus devlet’ yasasını protesto etmek için 11 Ağustos’ta Tel Aviv’de yapılan gösterilerde Filistin bayrağı yükseltme durumunun artması sonrasında karar verildiğini vurguladı.

Hükümetten destek

Berko, tasarıyı karşılıklılık ilkesiyle hazırladığını belirterek “Yani, kamusal alanda İsrail bayrağı yükseltmesine izin verilmeyen kişiler, İsrail’deki topluluklarda bayrağını yükseltemeyecek” ifadelerini kullandı. Bir dizi üst düzey hükümet yetkilisi ile görüştüğünü ve tasarının onaylanması ve hükümet çalışmalarının bu döneminde tasarının yasa haline gelmesine yönelik prosedürlerin hızlandırılması için hükümetten destek taahhüdü aldığını vurguladı. Anat Berko, Knesset Düzenleme Komitesi’ndeki Likud temsilcilerinin, tasarıyı, sunulma tarihinden itibaren 45 gün bekleme zorunluluğundan ve hatta onaylanmak için ön incelemeye tabi tutulma zorunluluğundan muaf tutma sözü verdiklerini açıkladı.

Söz konusu tasarı, “kamu düzenini ihlal” ettiğinden şüphelenilen kişilerin toplanmasını yasaklayan “ceza kanunu” na bir ek mahiyetinde olacak. Hali hazırda kanun şunları öngörüyor: “En az üç kişinin bir suç işlemek için toplanması ya da meşru olsa bile ortak bir amaç için bir araya gelmesi ve gereksiz yere başkalarının, bu kişilerin kamu güvenliğini ihlal edecek bir şey yapmasından ya da sadece toplanarak diğer insanları tahrik etmesinden endişelenmesine yol açacak şekilde hareket etmesi yasa dışı bir toplanma olarak kabul edilir. Bu topluluğa katılan herkes bir yıl hapis cezasına çarptırılır.”

İsrail’e düşman devlet ve örgütlerin bayraklarına engel

Berko, “İsrail’e düşman ülkelerin, dost olmayan ülkelerin ya da kendi alanında İsrail bayrağının yükseltilmesine izin vermeyen herhangi bir örgütün” bayraklarının yükseltilmesinin yasaklanmasını da mevcut metne ekleyecek.

Arap Yüksek İzleme Komitesi üyesi Taleb el-Sana, konuyla ilgili olarak “Bu, aşırı sağcı liderlik tarafından koyulan bir başka yasa olacak ve yaklaşan seçimlerin arefesinde başka halkçılık yasaları da göreceğiz. Knesset, kendi mezarını kazan ve demokratik temelleri baltalayan radikallerin halkçılığıyla, cılız bir varlık haline geldi” ifadelerini kullandı.

“Bayrağımıza alışmalarını tavsiye ederiz”

Taleb el-Sana ayrıca, Tel Aviv’de ve söz konusu gösteride Filistin bayrağı yükseltilmesi taraftarı olmadıklarını söyledi. Gösteri liderliğinin, Irkçı Yahudi ulusal yasasına karşı savaşı sona erdirmek için bir mazeret olarak kullanılmaması için herhangi bir bayrak yükseltilmemesi yönündeki kararlarına uymayan birkaç gencin bulunduğunu belirtti. “Filistin bayrağı, halkımızın bayrağıdır. Onun yükseltilmesinin bizim için yeni bir baskı aracına dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz, aksine Yahudi topluluğuna bayrağımıza alışmaya başlamasını tavsiye ediyoruz. Bu bayrak, İsrail’in Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) ve Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkını tanıdığı Oslo Anlaşması’ndan sonra İsrail’de yüzlerce kez yükseltildi” dedi.

Filistin’in eski Devlet Başkanı Yaser Arafat ve şimdiki Başkanı Mahmud Abbas’ın katılımıyla İsrail’de düzenlenen her toplantıda, İsrail Hükümet Başkanlarının binasının çatısında ve Knesset’in merkezinde Filistin bayrağı yükseltildi.