Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’den UNESCO üyeliği açıklaması: Gözden geçirilebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Tel Aviv karşıtı kararlarını durdurması halinde çekilme kararının tekrar gözden geçirilebileceğini açıkladı.

İsrail’in UNESCO Büyükelçisi Carmel Shama Hacohen, yaptığı açıklamada, “Geçen yıl göreve gelen eski Fransa Kültür Bakanı Audrey Azoulay liderliğindeki Birleşmiş Milletler’in (BM) üslubunda bazı değişiklikler var. Hükümetime önereceğim şey en azından kararımızı yeniden incelemektir. Kararlar açık ve ciddi bir şekilde durdurulursa, çekilme tarihini bir yıl veya fazla bir süre ertelemek mümkündür. Bu yılın Aralık ayında planlandığı gibi geri çekilmeyi mutlaka uygulamak zorunda değiliz. Aralık 2019’a kadar erteleyebiliriz. UNESCO’ya Azoulay liderliğinde yeni bir ruh ve enerji gelmiş durumda. Bir yıldan beridir UNESCO’da İsrail karşıtı kararlar verilmedi. Örgütte kalmamız bir mucize olur” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Dışişleri Bakanlığına İsrail’in UNESCO’dan çekilmesi talimatı verdiği biliniyor. Bu karar ABD’nin UNESCO’dan çekilme kararına paralel olarak alınırken kararın uygulanacağı tarih, 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. O zamanlar Netanyahu, ABD’nin İsrail karşıtı tutumlarına atıfta bulunarak, UNESCO’dan çekilme kararına övgüde bulunmuştu.