Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’e karşı uluslararası tepki artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli ve uluslararası gruplar, geçtiğimiz Cuma günü Gazze Şeridi sınırındaki Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında barışçıl gösterilere yoğun olarak gerçek mermi ile müdahalede bulunan İsrail’i sert bir şekilde eleştirdi. İsrail’in gösterilere müdahalesi sırasında aralarında başından vurulan 15 yaşındaki Muhammed Eyüp’ün de bulunduğu 4 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Avrupa Birliği (AB), protestocuların öldürülmesiyle ilgili soruşturma açma çağrısında bulunurken, yapılan açıklamada İsrail askerlerinin yoğun olarak gerçek mermi kullandığına dikkat çekildi. AB, ayrıca İsrail ordusunu savunmasız göstericilere karşı ölümcül şekilde güç kullanmaktan kaçınmaya çağırırken, “Öncelik herhangi bir tırmanışı önlemek olmalıdır” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov da Filistinli Eyüp’ün öldürülmesi konusunda soruşturma açma çağrısı yaptı. Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan Mladenov, “Çocuklara ateş açmak utanç verici. Gazze’de bir çocuğun katli, bugün nasıl barışa katkı sağlayabilir? Bu mümkün değil. Aksine bu durum, öfkeyi besliyor ve cinayet sayısını artırıyor. Çocuklar şiddetten korunmalı, şiddete maruz kalmamalı ve öldürülmemelidir. Bu trajik olay araştırılmak zorunda” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, İsrail’in Muhammed Eyüp’ün öldürülmesiyle ilgili kapsamlı bir soruşturma başlattığını açıkladı. Greenblatt, Twitter hesabı aracılığıyla “Genç bir ruhun kaybına üzülürken, hepimiz daha fazla acı çekmekten kaçınmak için çalışmalıyız” dedi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat ise İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü olarak vasıflandırılan Greenblatt’a sözlü saldırıda bulundu. İsrail tarafından, çocukların ölümü ve diğer olaylar dolayısıyla her hangi bir soruşturma açıldığını duymadığını söyleyen Ureykat, düzenlediği bir basın toplantısında, Filistin halkına karşı işgal hükümeti tarafından işlenen savaş suçları sebebiyle bağımsız bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını ve uluslararası korunma sağlanmasını istedi. Ureykat, söz konusu soruşturmanın da İsrail tarafından açılmaması gerektiğini vurguladı.

Diğer taraftan Filistin yönetiminin BM Büyükelçisi Riyad Mansur, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup göndererek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Genel Kurulu’nun Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında Filistinli sivilleri hedef alan İsrail ordusuna karşı bağımsız ve şeffaf bir soruşturma açmasını talep etti. Aynı şekilde İsrail’in BM Temsilcisi Danny Danon, Hamas Hareketi’ni ‘şiddete teşvik etmek, çocuklar ve kadınlardan aşağılayıcı bir şekilde yararlanmak’ ile suçladı. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da uluslararası eleştirilerden kaçınmaya çalışarak, konuyla ilgili Hamas’ı suçladı. Twitter hesabı aracılığıyla açıklamada bulunan Liberman, “Hamas liderleri bu çocuğun öldürülmesindeki tek suçlulardır” ifadelerine yer verdi.

Avigdor Liberman, ayrıca Hamas liderlerini, çocukların ve kadınların arkasına saklanmak ve onları sınırda canlı kalkan olarak kullanmakla eleştirdi.