Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’in ‘Demir Kubbe’ sistemi hizmete girdi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu, deniz füzelerinin püskürtülmesi konusunda uzmanlaşmış “Demir Kubbe” adlı sistemde yeni bir füze savunma sistemi üretildiğini açıkladı. Ordu, son denemenin de başarılı olmasının ardından Demir Kubbe sisteminin kullanıma hazır olduğunu belirtti. Sisteminin en temel hedefinin, İsrail kara sularını ve İsrail’in Akdeniz kıyısındaki doğalgaz arama platformlarını korumak olduğu ifade edildi.

Bir İsrail sözcüsünün belirttiğine göre, Demir Kubbe sistemi, İsrail donanmasına bağlı Saar-5 savaş gemisi üzerinde bir helikoptere kuruldu. Sistemin test aşamasında Grad roketleri çeşitli senaryolarla fırlatıldı. İsrail donanma ekibiyle birlikte çalışan Hava Kuvvetleri ekibi ise, tüm roketleri yok etmeyi başardı.

Demir Kubbe sistemi, Alman savunma gemilerinin 2019 yılında İsrail’e ulaşmasına kadar geçici bir çözüm nitelinde.

Deniz Kuvvetleri şu anda keşif platformları alanında düzenli devriyeler yürütürken, acil durumlarda her platform yakınına savaş gemisi takviyesi yapılacağı belirtildi. Donanma Tersanesi Direktörü Tuğgeneral Dror Friedman, yaptığı açıklamada, “Burada deniz radarı ve Demir Kubbe sistemi arasındaki koordinasyon yeteneğini ortaya koyduk. Demir Kubbe, kıyı tespit sistemlerinin yanı sıra, gemide yüklü olan deniz radarı ile bağlantılı. Böylece iki algılama sistemi birbirlerini tamamlıyor. Bu projede bir buçuk yıl çalıştık ve çok iyi bir sonuç elde etmeyi başardık. Bu deneyim, sistemi hizmete sokmaya hazır olduğumuzu açıklıyor.” dedi.

Bu açıklamalara ilk tepki ise İran’dan geldi. İran ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi, dün yaptığı açıklamada, İran savaş gemilerinin Akdeniz’deki varlığının İsrail’i dehşete düşürdüğünü kaydetti. Hanzadi’nin açıklaması, İsrail’in Demir Kubbe sisteminin testlerinin tamamlandığını ve kullanıma hazır olduğunu ilan etmesinden birkaç saat sonra geldi.

İran Mehr Haber Ajansı’nın belirttiğine göre Hanzadi, “Yabancılar, İran’ın savaş ve ambargo yüzünden uluslararası sularda bulunamayacağını düşünüyorlardı. Fakat İran’ın Akdeniz’deki varlığı onları şaşkına çevirdi. Bu durumdan en fazla ise İsrail sarsıldı.” dedi. Deniz donanmasının Atlas Okyanusu ve Meksika Körfezi’nde bulunmaya hazır olduğunu kaydeden Hanzadi, “Bütün serbest uluslararası sulardaki varlığımız, İran’ın doğal hakkıdır. İsrail ordusu dün gece, Demir Kubbe sistemi için yürütülen bir dizi testin başarılı olduğunu ve sitemin hizmete girdiğini açıkladı.” şeklinde konuştu. Hanzadi ayrıca, bu durumun deniz savunma silahları konusunda önemli bir artışa neden olacağını ve İsrail’in denizdeki stratejik çıkarlarını koruma girişimlerinin genişlemesini sağlayacağını kaydetti. Hanzadi, “İran deniz donanmasının görevleri, dış tehditlerle ve korsanlarla yüzleşmek, İran ticaret gemileri için ulaşım hattını güvence altına almaktır.” ifadelerini kullandı.