Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’in Filistinlilere yönelik şiddeti sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze Şeridi’nin doğusunda İsrail ordusu ile meydana gelen çatışmalarda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu üç Filistinli genç öldü, 600’den fazla kişi de yaralandı. Saldırılar, gelecek ayın 15’indeki Nakba Günü’ne hazırlık olarak Filistin Ulusal ve İslami Güçlerin yürüttüğü haftalık yürüyüşler nedeniyle gerçekleşti.

Başlarından aldıkları isabet sonucu ölen Filistinli gençlerden ikisi Gazze’nin doğusunda öldü. Ölen üçüncü Filistinli, 29 yaşındaki Abdusselam Bekir ise çatışmalar sırasında Han Yunus’un doğusunda bulunuyordu. Sağlık ekiplerinin bildirdiğine göre İsrail’i ayıran çitin yakınındaki çatışmalar sırasında 200 gösterici atılan gaz ve uygulanan şiddet nedeniyle yaralandı. Ayrıca yaralananlar arasında 11 sağlık ekibi ve bir de gazeteci vardı. Üç sağlık görevlisi ise ağır yaralandı.

Dünkü çatışmalarda atılan göz yaşartıcı bombaları teneffüs eden yüzlerce Filistinli yaralandı. Gazze şehrinin doğusundaki İsrail askerleri, gazeteci Abdurrahman el Kahlut’u da ayağından yaraladı. İşgal güçlerinin Gazze’deki el-Burj Mülteci Kampı’nın doğusundaki sağlık merkezine gaz bombalarıyla saldırması sonucu 14 sağlık görevlisi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, 19 çocuğun ve 7 kadının saldırılarda yaralandığını duyurdu. 75 kişinin de gerçek mermilerle yaralandığını aktardı.

Bir önceki yürüyüşe göre sınır yürüyüşüne katılanların oranında ise düşüş vardı. Kâğıt uçak uçurarak gösteriye katılan katılımcılar Eş-Şebab hareketinin sloganlarıyla yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında tutuşturulmuş kauçuklar ve molotof kokteylleri ile İsrail bölgesi hedef alındı.

Gençler, saflarının dağılmasını engellemek amacıyla kendilerine topraktan barikatlar kurdu.

Onlarca kişinin sınırı geçmeye çalışmasıyla birlikte işgal güçleri gaz bombası attı ve ateş açtı.
Batı Şeria’da ise ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması kararına yönelik gösteriler devam etti. Eski Şehir bölgesinde onlarca gencin toplanmasının ardından Filistinliler ile İsrail işgal güçleri arasında El Halil’in merkezinde çatışma çıktı. Gençlerden oluşan bir grup araba lastiklerini ateşe verdi, İsrail askerlerine taş attı.

İşgal güçleriyle çatışma hız kazanmadan önce El Bireh’in kuzey girişinde gençler yolları taşlarla kapattı ve lastikleri ateşe verdi. İsrail askerleri ise protestoyu bastırmak için lastik mermi ve gaz bombaları kullandı. Çatışmada 9 kişi plastik ve canlı mermilerin isabet etmesi sonucu yaralandı.
Ni’lin kasabasında ise yüzlerce Filistinli bir araya gelerek sınır duvarını ve işgalcilerin Batı Şeria halkına karşı uygulamalarını işgal karşıtı sloganlarla protesto etti. İsrail askerleri ise göstericileri ayırmak için gaz bombası atmaya devam etti. Bombalar 12 Filistinliye ve ayrıca yabancı bir gazeteciye isabet etti. Ramallah’ın Nebi Salih kasabasında da benzer çatışmalar çıktı. Nablus’un doğusundaki Beita, Kafr Halil ve Havara kasabasında da İsrailli işgal güçleriyle çıkan çatışmada bir grup Filistinli yaralandı. Kafr Kaddum bölgesindeki çatışmalarda ise Filistin bayrakları açan ve lastikleri ateşe veren gençler göz yaşartıcı bombalara maruz kaldı. Sağlık ekipleri, işgalci güçlerin yaraladığı onlarca Filistinliye olay yerinde müdahale etti.

Gazze bölgesindeki yürüyüş eylemlerinin artmasıyla birlikte Batı Şeria ve Kudüs’te de yürüyüşler düzenlenmişti. Yürüyüşler özellikle Bil’in, Kalkiliyye, Beytüllahim ve El Halil bölgelerinde hız kazandı.

İsrail kaynakları ise Batı Şeria’daki İsrail Savunma Kuvvetleri’ni de (IDF) içine alan Beyt-İl Yahudi yerleşim birimine girişte, İsrail askerlerinden birine ateş açıldığını ve bir askerin ağır yaralandığını duyurdu. Bu nedenle de İsrail güçlerinin devriyelerini güçlendirdiğini ve barikatlar kurduğunu ifade etti.

Nablus bölgesindeki Beita ilinde de eş zamanlı olarak çatışmalar meydana geldi.

Gençler konteynır ve taşlarla şehrin girişini kapattı, kauçuk lastikleri ateşe verdi, işgalcilere cam ve taşlarla saldırdı. İsrail askerleri de Filistinlileri göz yaşartıcı gaz bombaları ve plastik ve canlı mermiler kullanarak uzaklaştırmaya çalıştı. Nablus’taki Kafr Kaddum’un yanı sıra El Halil kentindeki Bab ez-Zaviye mahallesinde, Nebi Salih, Bil’in, Ni’lin’de, Ramallah’taki Batı çiftliğinde ve Beyt-İl yerleşim yerinin yakınındaki kuzey girişinde de benzer gösteriler vardı.

İsrail askerleri, başta Beytüllahim ve Kalkiliyye’den 5 Filistinli genç olmak üzere dün sabah birçok kişiyi tutuklamış ve aynı zamanda Selfit yakınlarındaki Karave Beni Hasan kasabasına ve Tulkarim yakınlarındaki Şüveyka banliyösüne de zorla girerek evleri teftiş etmişti.

Kaynaklara göre, Gazze Şeridi’ni ayıran çitin yakınında halk yürüyüşlerinin başlamasından bu yana yaklaşık 40 Filistinli öldürüldü, 5 binden fazlası da yaralandı.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılana açıklamaya göre 592’si çocuk, 192’si de kadın olmak üzere yürüyüşler sırasında 5 bin 511 kişi yaralandı.