Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’in idam cezasının önünü açan yasasına uyarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Arap Azınlık Hakları Hukuk Merkezi (Adalet Merkezi), Filistinlilere yönelik idam cezasının önünü açan yeni yasaya karşı kamuoyunu uyardı.

Adalet Merkezi, İsrail meclisi Knesset’in Adalet Komisyonu Başkanı Nissan Slomiansky’ye hitaben yazdığı mektupta, terörizmden dolayı hüküm giyenlerin idamına izin veren yeni Ceza Yasası’nda değişiklik yapılmasını talep etti.

Terörle Mücadele Yasası, terörden dolayı cinayet işlemiş olan ve suçlu bulunanlara ölüm cezasının verilmesini öngörmekte.

“İdam cezası zalimce, insanlık dışı ve onur kırıcı muameleyi içermekte ve bu nedenle uluslararası hukuka ve İnsanın Özgürlük ve Haysiyetine İlişkin Temel Yasasına aykırı” olduğunu söyleyen avukat Rabia İğbariyye, Adalet Merkezi’nin yeni yasa değişikliğine itirazının nedenlerini açıkladı.

İğbariyye, demokratik ve antidemokratik birçok dünya ülkesinde ölüm cezasının yasakladığına dikkati çekerek, ölüm cezalarının caydırıcılığa yol açmadığını birçok bilimsel araştırmanın gösterdiğini belirtti.

Adalet, ilke olarak, bu hükümlere ve ayrımcılığın ve ırkçılığın uyrukluğa dayalı olarak yasallaştırılmasına karşı çıkıldığını, değişikliklerin onaylanması durumunda, sivil ve askeri mahkemelerde özellikle de sadece işgal altındaki topraklarda Filistinlilerle uygulanacağını ifade etti.