Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’in Ürdün’deki Büyükelçiliği yeniden açıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail hükümeti bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl Amman’da bulunan Büyükelçilik’te iki Ürdün vatandaşının öldürülmesinden sonra çıkan diplomatik kriz sonucu 6 aydır kapalı olan Ürdün’deki Büyükelçiliği’nin yeniden açılacağını bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, Amman’daki Büyükelçiliğinin aşamalı olarak yeniden açılacağını açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

İsrail’in Amman’daki Büyükelçilik binasında, 24 Temmuz 2017’de güvenlik görevlisi ile elçilik binasındaki bir daireye mobilya monte etmek için gelen iki Ürdünlü marangozdan biri arasında, ‘teslimatın gecikmesi’ nedeniyle sözlü tartışma yaşanmıştı. Marangozun, tornavidayla yaraladığı güvenlik görevlisinin ateş açarak karşılık verdiği, olayda bir marangozla o sırada orada bulunan daire sahibinin vurulduğu ve kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybettikleri açıklanmıştı.

Sorgulandıktan sonra İsrail’e dönen elçilik çalışanı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Amman Büyükelçiliği tarafından karşılanması Ürdün’de öfkeyle karşılandı.

Ürdün hükümeti, o sıralar, İsrail güvenlik görevlisine karşı yasal işlem başlatılıncaya kadar İsrail’in Amman’daki Büyükelçiliği’ni yeniden açmasına izin vermeyeceğini açıklamıştı. İsrail Adalet Bakanlığı ise Ağustos ayında olayın inceleneceğini açıkladı.

Ürdün hükümeti, 18 Ocak’ta İsrail’in yaşananlardan dolayı üzüntü ve pişmanlık duyduğunu resmi olarak açıkladığını bildirdi.

İsrail radyosu, İsrailli bir grubun Büyükelçiliğin onarımını yapmak için Amman’a gittiğini bildirdi.

Öte yandan 10 Şubat 2014’te İsrail askeri hakim Raed Zeiter’i iki ülke arasındaki sınır kapısından geçişi sırasında öldürülmesi üzerine resmi bir soruşturma açılmış fakat sonuçları açıklanmamıştı.