Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’in yerleşim birimlerini meşrulaştırma çabası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail hükümeti, haftalık oturumunda, geçtiğimiz ay bir Filistinli tarafından İsrailli yerleşimci Raziel Şevach’ın silahlı saldırıya uğramasının ardından Nablus bölgesinde Filistinlilere ait özel arazide bulunan Havat Gilad Yahudi yerleşim birimini meşrulaştıran tasarıyı onayladığı bildirildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, Haham Raziel Şevach’ın eşine ulaşarak, “Bütün halkımız ve tüm bakanlar sizin ve 6 çocuğunuzu kucaklıyor ve acını paylaşıyoruz” ifadeleriyle Şevach’ın intikamını alacağına söz verdi. Şevach’ın eşine izledikleri politikayı iki şekilde özetlediğini ifade eden Netanyahu şunları kaydetti; “Birincisi, teröristlerden hesap sormak. Güvenlik güçlerimiz dün bir kez daha Haham Şevach’ın katillerini ve katillerine yardım edenleri yakalamak için girişimde bulundu. Onları adalete teslim edene kadar dinlenmeyeceğiz. Hepsini adaletin önüne çıkaracağız. Politikamızda izlediğimiz ikinci yol ise, yerleşim bölgelerini güçlendirmek. Hepimiz çok üzgünüz. Gilad’da yaşayan altı çocuk babası birinin korkunç bir şekilde öldürülmesi bizi derinden yaraladı. Bunu yapan, ciddi bir hata yaptı.”

Netanyahu daha sonra yerleşim bölgesinin (İsrail yasalarına göre) meşru bir yerleşim bölgesine çevrilmesi önerisinde bulundu. Gilad yerleşim bölgesinin büyük bir kısmı Nablus bölgesindeki iki köyde yaşayan Filistinlilere ait özel araziler üzerine kurulu olduğu biliniyor. 2002 yılında bir yerleşimci liderinin öldürülmesinin ardından kurulan bölgeye onun adı verildi. Hükümet geçtiğimiz hafta, bölgeyi resmileştirmeye çalıştı. Ancak yerleşim bölgesinin yasal olarak meşrulaşamayacağına inanan İsrail güvenlik servisleri, yerleşim bölgesindeki binaların çoğunun özel Filistin topraklarında inşa edilmiş olması sebebiyle buna karşı çıktı. Hafta boyunca çabalayan Başsavcı yasaları atlatmanın ve bölgeyi ‘meşrulaştırmanın’ bir yolunu buldu. Sonuç olarak, mevcut yerleşim bölgesinin yıkılmasına ve yakınlarda yeni bir yerleşim yeri kurulmasına karar verildi. İşgal altındaki Batı Şeria’da halihazırda 150’den fazla resmi yerleşim yeri bulunmasına rağmen, bu karar, yerleşimciler arasında diğer resmi olmayan 200’den fazla yerleşim bölgesinin meşrulaşmasına yönelik umutları artırdı.

İşgal güçlerinin, Ahmed Cerrar’ı yakalama girişimi başarısız oldu

Öte yandan İsrail işgal güçlerinin iki gün önce gerçekleştirdiği yerleşimci Şevach’ı öldüren Filistinli Ahmed Cerrar’ı yakalama girişimi başarısız oldu. İşgal güçleri, Cerrar’ın yerine bir başkasını öldürdüler. İsrailli çok sayıda asker, cumayı cumartesiye bağlayan gece Cenin bölgesindeki Burkin köyüne baskın düzenledi. Etrafa zararlar vererek arama yapan İsrail askerleri, köy sakinlerini gece vakti evlerinden çıkararak, bölgeyi harap ettiler.

İşgal güçleri, bir genci öldürdü

Bölge sakinlerinin protestosu ile karşı karşıya kalan askerler, insanların üzerine plastik ve gerçek mermilerle ateş ettiler. İşgal güçleri yerleşimciyi öldüren Ahmed Cerrar olduğundan şüphelendikleri bir Filistinli genci öldürdüler. Semir Ebu Ubeyd isimli Filistinli genç gerçek mermi ile başından vurulurken, diğer 5 Filistinli çeşitli bölgelerinden isabet eden kurşunlarla yaralandılar.

Diğer yandan, Cerrar’ın saklamasına yardım ettiğinden şüphelenilen altı kişi gözaltına alındı. Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre, onlarca bölge sakini çatışmalara karıştı. Buldozer, keskin nişancı ve özel kuvvetlerle birlikte askerlerin köye ikinci kez girdiklerini belirten görgü tanıkları, bazı vatandaşların tutukladıklarını söylediler.

Ahmed Cerrarı tutuklayamadan Cenin’den çekildiler

Daha önce bir kaynak, İsrailli askerlerin Cenin yakınlarında bulunan el-Kefir köyündeki bir evin etrafını kuşattığını ve oradaki iki kişiyi gözaltına aldığını bildirmişti. İki hafta önce Cenin mülteci kampında bulunan bir hücreye baskın yapan İsrail ordusu, bir üyeyi öldürmüş diğerlerini ise gözaltına almıştı. Operasyon sonrasında yapılan açıklamada, üçüncü bir şüphelinin kaçmayı başardığını belirtilmişti. Baskın sırasında iki asker ağır yaralandı. Filistin kaynakları, İsrail güçlerinin bir grup genci tutuklandıktan ve 9 Filistinliyi plastik kurşunlarla yaralandıktan sonra ve uzun süredir aradığı Ahmed Cerrarı tutuklayamadan Cenin’den çekildikleri bilgisini aktardılar.

İsrail güçleri, Burkin köyünü tekrar kuşattı

Sabah saatlerinde Burkin köyüne geri dönen İsrail güçleri, Havat Gilad yerleşim bölgesinde gerçekleştirilen saldırının sorumlusu olan hücreye yardım ettikleri şüphesiyle bir başka Filistinliyi gözaltına aldılar. İsrail askerleri ve sınır muhafızları köyde bulunan evleri kuşatarak, Ahmed Cerrar’ın teslim olmasını istediler.