Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli bakan: İran’ın Suriye’deki varlığı Esed’in sonu olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, bugün yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetimini sona erdirmekle tehdit etti. Steinitz, “İran’ın Suriye’deki varlığı Esed’in sonu olacak” açıklamasında bulundu.

Bakan Steinitz, ‘Yedioth Ahronoth’ gazetesine verdiği demeçte, “Eğer Esed, İran’ın bize saldırmak için Suriye’yi askeri bir üs haline getirmesine izin verirse, bunun kendisinin sonu olacağını bilmeli. Bu onun rejiminin sonu olur. Eğer İran Suriye’yi bize saldırabileceği bir üs haline getirirse Esed devlet başkanı olamaz” ifadelerini kullandı.

İsrailli bakanın bu açıklamaları, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu giderek artan saldırgan bir tavırla, İsrail’in İran’ın Suriye’de askeri bir varlık tesis etmesine izin vermeyeceği konusunda uyarılarda bulunduğu bir dönemde yaptı.

Netanyahu, dün yaptığı yazılı bir açıklamada, “İsrail, ertelemek yerine bir an önce henüz emekleme sürecinde olan İran saldırganlığını, Suriye sebebiyle çıkabilecek bir savaşa neden olsa bile sonlandırmakta kararlı. Kendilerine karşı ölümcül saldırganlığa karşı zamanında davranmaya hazır olmayan devletler daha sonra ağır bedeller ödemişlerdir. Biz gerilim istemiyoruz. Ancak her türlü muhtemel senaryoya hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

İran ise Suriye rejiminin talebi üzerine Suriye’de faaliyet gösterdiğini belirmişti.

İsrail Enerji Bakanı Steinitz, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015’te İran’la imzalanan nükleer anlaşmanın sona erdirilmesi ve İran’a yeniden yaptırım uygulanmasına yönelik kararını açıklayacağı 12 Mayıs tarihi öncesinde bu açıklamalarda bulundu.