Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli bakanlardan Hamas üyelerine suikast tartışması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat/Tel Aviv:

İsrail hükümetindeki iki üst düzey bakan, aralarında, Hamas’ın yönetimden düşürülmesi konusunda bir aydır süren tartışmaya dün son noktayı koydu. İki bakan arasındaki tartışma, İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett’in Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ı Hamas yönetimini güçlendirmekle itham etmesinden sonra başladı. Bennett, Hamas’ı yönetimden düşürmenin, üyelerini tek tek ortadan kaldırarak gerçekleştirileceğini onlarla yalancı bir ateşkes için müzakere yapılmaması gerektiğini söyledi.

Liberman: Hamas’ı Filistin halkı aracılığı ile yönetimden düşüreceğiz

Liberman, Hamas yöneticilerine suikast düzenleyerek onları yönetimden düşürmek doğrultusundaki eski fikrini değiştirerek son günlerde Hamas’ı bölgedeki Filistin halkı aracılığı ile düşürülmesinden bahsetmeye başlamıştı. Liberman bu görüşünü Yediot Aharonot gazetesine verdiği röportajda dile getirerek “Bana göre Gazze’deki ana hedefimiz Hamas yönetimini düşürmek ve gelecekte de öyle olacak. Çünkü işin sonunda bizi ilgilendiren konu sınırlarımız boyunca güvenliğin sağlanması. Savunma Bakanlığı’na girdiğimde yetkililere Gazze’deki oyunun sonunun ne olduğunu sordum. İki seçenekten bahsettik: Birincisi Hamas’ı İsrail ordusu ile çok da ucuz olmayan bir bedelle düşürmek. Bunun için orayı kontrol altına almamız ya da Filistin halkının yönetimi ele geçireceği bir ortam oluşturmamız gerekiyor. İkincisi ise çok daha istikrarlı bir seçenek. İki seçenekte de biz teröristlere ve yönetimlere çok ağır darbeler vuruyoruz. Yönetim ile halk arasındaki engelleri kaldırmak istiyoruz. Stratejimiz bu. Gazze’de halk ayaklandığı vakit İzzettin el-Kassam tugayları bir şey yapamaz. Ben güvenlik durumu ve ekonomik çıkarlar arasındaki doğrudan bir bağlantı olduğunu düşünüyorum. Hamas liderleri üzerinden ve İsrail Hükümeti’nin bölge koordinatörü aracılığı ile işgal bölgelerindeki yerel halkla iletişime geçmeye başladık” dedi.

Liberman açıklamasının devamında “Hamas geçtiğimiz kış yerel halk nedeniyle az daha yönetimi elinden kaçırıyordu. Ancak Hamas yerel halkın öfkesini İsrail’e doğru çevirmeyi başardı. İşler değişiyor ve şu an Hamas’ın Gazze’deki özgür seçimlerde kazanma ihtimali yok. Ben tahminde bulunmuyorum bilakis biliyorum. Bu herkesin katıldığı bir ihtimal” dedi. Sözlerini sürdüren Liberman, “Ne ateşkes ile uğraşıyorum ne de ateşkese inanıyorum. Bana göre tek ateşkes savaş alanındaki ateşkes. Her hâlükârda esirler ve kayıplar konusunun gündeme gelmediği bir ateşkes olmaz” dedi. Liberman sözlerini sürdürerek, “tutsak takas antlaşmasının bir bedeli olur. Bu sefer ortada Şalit Atlaşması (Binden fazla Filistinli esirin serbest bırakılması) falan olmaz. Hükümetten tutsak değişimi anlaşmaları konusunda Shamgar raporunu kabul etmesini istedim. Ne yazık ki hükümet bunu kabul etmedi” ifadelerini kullandı. Gazze’deki işçilerin İsrail’de çalışmasına karşı olduğunu belirten Liberman “Bu bir güvenlik tehdidi. Bir ve veya iki haftalık bir sakinlik yeterli değil. Tüm bunları yeniden gözden geçirmemiz için radikal değişiklikler yapıldığını görmemiz gerekiyor. Hamas’ın teröristlere mesaj ve mal yollamak için sadece işçileri değil tedavi görmek için Gazze’den İsrail’e giden kanser hastalarını istismar ettiğini düşünüyorum. Gazze’den İsrail’e hasta girişine yönelik düzenlemeleri değiştireceğiz. Onları İsrail devletinin tedavi etmesi uygun değil. Onlar hastanelerdeki yerleri işgal ediyorlar. Filistinli hastaların Mısır, Ürdün ve Filistin’de tedavi olmaları gerek” dedi.

Bennett: Hamas’ın liderlerine suikast düzenlenmesi gerek

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, Liberman’a cevap vererek Hamas liderlerine suikast düzenlenmesinin en iyi çözüm olduğunu söyledi. Liberman’ın sözlerine karşı çıkan Bennett cuma günü bir radyoda yaptığı açıklamada, Hamas liderlerinin ve askeri güçlerinin, özellikle de Gazze’deki roket sistemlerinin hedef alınması gerektiğine vurgu yaptı. Bennett “İsrail Hükümetinin Gazze’yi silahtan arındırması, operasyon tünellerini yıkması ve Hamas’ın İran ile olan bağlantısını kesmesi gerekiyor” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Bennett “Hamas liderlerine suikast düzenlenmesi fikrini destekliyorum. Batı Şeria’da yaptığımızı Gazze’de de yapmamız gerekiyor. Neden oradan bize ateş açmıyorlar? Çünkü İsrail ordusu onların kafalarını bile kaldırmalarına izin vermiyor. Yapmamız gerekenler bunlarla da sınırlı değil. Hamas’ın gücünü kırmamız ve gelişmesini engellememiz gerekiyor. Hizbullah’a karşı biz bunu yaptık. Görevimiz Hamas’ın bize zarar verebilme gücünü yok etmek ve gelecek dönemde Gazze’ye yönelik alternatif anlayışlar geliştirmek. Bir daha bizi füze ile tehdit edememeleri için tek başımıza onları silahlardan arındırmamız gerek” dedi.

Kendisinin Gazze’yi işgal etme çağrısında bulunduğu iddiasını yalanlayan Bennett “Hamas’a bağlı füze sistemlerinin nerede olduğunu biliyoruz. Onları tamamen yok etmemiz gerek. Bunun yanı sıra onların füze üretme gücünü de ortadan kaldırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.