Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli eski bakan, üst düzey yetkililerin sırlarını İran’a sızdırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran için casusluk yapmakla suçlanan İsrail eski Enerji Bakanı Gonen Segev’in Tahran’a İsrailli üst düzey yetkililerin korunma yöntemlerine ilişkin bilgileri sızdırdığı ortaya çıktı.

Tel Aviv’deki güvenlik kaynakları, dün, Segev soruşturmasında ortaya çıkan bilgiler nedeniyle iç istihbarat servisi Şin Bet’in (Şabak), İsrail Güvenlik Bakanı Ehud Barak, eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, eski İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya’alon, eski İsrail Genelkurmay Başkanları Benny Gantz, Gabi Ashkenazi ve Dan Halutz’a üst düzey koruma sağladığı açıkladı.

Çok gizli bilgileri deşifre etti

Kaynaklar, Perşembe günü gizli yürütülen mahkemenin ilk oturumunda savcılık temsilcilerinin, savunma temsilcileri tarafından Segev’in İsrail güvenliğini ihlal etmediğine ilişkin söylentilerin yayıldığına dair yaptığı açıklamayı aktardı. Segev, sorgusunda İran’a ismi geçen yetkililer ve diğer yetkililerin seyahat, ulaşım araçları ve korumalarının yanı sıra bu kişilerin yurtdışında kullandığı takma adlar ve korunma yöntemlerini ortaya çıkaran hassas ve gizli bilgiler verdiğini itiraf etti.

Şin Bet Başkanı, Ehud Barak ile bir araya geldi

Şin Bet Başkanı Nadav Argaman, geçtiğimiz hafta eski başbakan Ehud Barak ile bir araya gelerek, İran’ın kendisini hedef alan suikast planı konusunda uyararak, yurtdışındaki birçok gezisinde ona eşlik edecek yeni bir koruma sağlayacağını söyledi.