Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli General: Hizbullah, Lübnan ordusunu kontrol ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu, Hizbullah ile olası bir savaşa yönelik tatbikatlarını sona erdirirken, üst düzey bir İsrailli yetkili de Hizbullah’ın Lübnan’da ordu ve devleti kontrol ettiğini savundu. Yetkili, Hizbullah ile gelecekteki olası bir çatışma durumunda Lübnan ordusunun altyapısını hedef alabileceklerini ve iki taraf arasında ayrım yapmayacaklarını söyledi.

Askeri yetkili, Hizbullah’ın İsrail ile savaşmak istemediğini, çünkü yaşanan son savaşın Hizbullah’ı böyle bir düşünceye girmekten alı koyduğunu belirtti. Bu çerçevede Hizbullah liderinin 12 yıldan bu yana bir yeraltı tünelinde yaşamasının da bu durumun kanıtı olduğunu ifade eden yetkili, “Bazı durumlarda Hizbullah, kendisini böyle bir savaşa girmeye mecbur hissedebilir. Bu halde de İsrail’e karşı büyük ve tehlikeli bir güç ortaya koyacaktır. Bunu üç eksende yapacaklar; İlk olarak farklı mevzi ve askeri tahkimatlarda, sınır boyunca konuşlandırılan bireysel savaşçılara itimat edecekler. Savaş sırasında İsrail ordusunun ilerlemesini engellemeye çalışacaklar ve bir çatışma çıkaracaklar. Daha sonra ise yedek güçler katılacak.

İkinci olarak, çok sayıda yakın ve uzak menzilli füzelere sahipler. Bu füzeleri, İsrail’in hemen her yanına yönlendirebilirler.

Üçüncü olarak, sınır yakınlarındaki Yahudi yerleşkelerini işgal etmek üzere eğitilmiş komanda güçlerinden İsrail’e sızma girişimleri olabilir. Her halükarda İsrail, Hizbullah ve Lübnan ordusuna sert bir şekilde saldırmaya hazır” ifadelerini kullandı.

İsminin belirtilmesini istemeyen İsrailli yetkili, Hizbullah’ın Lübnan ordusunu kontrol ettiğini savundu. 6 Eylül’de Hizbullah ile olası bir savaşa hazırlık olarak İsrail paraşüt birimi eğitiminde konuşan İsrailli yetkili, “Hizbullah, geçtiğimiz yıllarda özellikle Suriye rejimi ve İran Devrim Muhafızları yanında Rus ordusunun desteğiyle Suriye’de önemli savaş tecrübeleri elde ederek gücünü arttırdı. Bu çerçevede Hizbullah, Lübnan ordusunun nüfuzunu ve etkisini artırmak için de bu güçten faydalandı.

Bu durum, İkinci Lübnan Savaşı’ndan (2006) önce başlayan uzun bir süreçte yaşandı. Sadece Hizbullah’a karşı bir savaş yürütüp, Lübnan’ı ayrı tuttuğumuzda hata yaptık. Fakat bir sonraki savaşta, bu hataya devam etmeyeceğimizi söyledik. Lübnan’ın tüm gücünü ve onu destekleyen altyapıyı vuracağız. Lübnan’ı yok etmek veya Hizbullah ve Lübnan ordusunu ayırmak arasında bir seçim yapılacaksa, ben kesinlikle Lübnan’ı yok etmeyi seçeceğim” dedi.

Askeri sözcüye göre askeri tatbikatlar, topçu ve tanklarla iş birliği dahilinde silah kullanma, savaş helikopterlerini ve uçaklarını etkinleştirme uygulamalarını kapsadı. Sözcü Avichay Adraee ise ordudaki mühendislik kolordusunun İsrail- Lübnan sınırı üzerinde beton bariyer inşasını da büyük ölçüde tamamladığını belirtti.

Adraee, “Bu bariyer, İsrail’in kuzey beldelerinin güvenliğini artırmak için Mavi Hat’tın güneyindeki İsrail sınırına inşa edildi” dedi. Sözcü Avichay Adraee, söz konusu bariyerin 7 ila 9 m yükseklikte olduğunu, yaklaşık 13 km boyunca 3 sınır bölgesine uzandığını, bir bölgede 600 m diğer bir bölgede de 500 m hariç, çalışmaların sonlandığını söyledi. Sözcü, 11 km’lik ikinci aşamaya başlanılacağını, planın tamamının ise 130 km’lik bir mesafeyi kapsadığını vurguladı.

Öte yandan Savunma Bakanı Avigdor Liberman da kuzeydeki cepheleri Lübnan füzeleri tehdidinden korumak için İsrail’in sadece 10 yıl için 5 milyar dolar yatırım yapması gerektiğini belirtti. Liberman, “İç cepheler yeterince korunmuyor. Bu sebeple onlarca yıldır biriken boşlukları doldurmaya çalışıyoruz” dedi. Liberman ayrıca, “İsrail düşmanları, 400 milyar dolar değerinde silah satın aldı. Bize karşı kullanmak için silah satın almaya ve tatbikat yürütmeye devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Tel Aviv’de bir ekonomi forumunda konuşan Avigdor Liberman, “Orta Doğu’da iki büyük değişiklik var: Düşmanlarımız füze satın aldı ve iç cepheler, bir sonraki savaşta ana cephelere dönüştü. Burada bulunmayan yeni komşular görünmeye başladı. Rusya, birdenbire kuzey sınırına oturdu. İslam Devleti Örgütü (İran ve Türkiye kastediliyor) kuruldu. Bizim de yeni tehditlere cevap vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.