Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli Haham: Bir ev inşa ederseniz 100 Arap öldürmüş olursunuz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Eğitim Öğretim Bakanı’nın yanı sıra, Yahudi öğretmenlerin de katıldığı bir programda konuşma yapan Haham Moshe Zar, Araplara yönelik nefret söylemi içeren bir konuşma yaptı. Salonda bulunanların bu konuşmaya tepki göstermemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Haham Zar, programda gerçekleştirdiği konuşmada, Yahudi yerleşimcilere hitaben, “Bir ev inşa ederseniz 100 Arap öldürmüş gibi olursunuz. Eğer bir yerleşim inşa ederseniz 10 bin Arap öldürmüş gibi olursunuz” ifadelerini kullandı. Haham’ın bu sözleri salondakiler tarafından alkışlanarak karşılık gördü.

Zar’ın konuşmasından önce Yahudi yerleşimcilerin, Batı Şeria ve Kudüs’teki yerleşim faaliyetlerine dair bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Programa önemli isimler katıldı

İsrail Eğitim Öğretim Bakanı Neftali Panet’in organizatörlüğünde, Pazartesi gecesi düzenlenen programa katılanlar arasında, Yahudi yerleşimcilerin partisi olarak bilinen “Yahudi Evi Partisi” Genel Sekreteri’nin yanı sıra, Eğitim Öğreti Bakanlığı Genel Müdürü Samuel Abuaf, çok sayıda öğretmen, müfettiş ve eğitim danışmanı ile eski İsrail İç Güvenlik Müsteşarı Yakup Amidror da katıldı.

Filistinli Müslümanlara yönelik terör saldırılarına katılmış

Programda, Araplara yönelik nefret söylemleri barındıran konuşmayı gerçekleştiren Haham Zar, 80’li yıllarda, bir Yahudi terör örgütü bünyesinde Filistinli Müslümanlara yönelik terör saldırılarına katılmıştı. Örgüt tarafından Nablus Belediye Başkanı Bessam Şeka’nın ofisine düzenlenen saldırıda kullanılan aracı Zar sürmüştü. İsrailli Haham, olay sonrası yargılanmış ancak hakkında verilen 4 yıllık hapis cezası uygulanmamıştı.

Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama: Tehlikeli

Öte yandan, İsrail Eğitim Öğretim Bakanlığı, gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, Zar’ın konuşmasını kınadığını belirterek, konuşmayı “tehlikeli” olarak niteledi.

Açıklamada, Zar’ın konuşmasında sarf ettiği sözlerin, İsrail Eğitim Bakanlığı’nın politikalarına uymadığı ifade edilirken, fanatik Haham’ın programda neden konuşturulduğuna dair bilgi verilmedi.