Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli kaynaklar: Netanyahu, Putin ve Trump arasında iletişim kanalı haline geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, en önemli siyasi görevlerinden birinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir iletişim kanalı oluşturmak olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Netanyahu ve Putin arasındaki sık görüşmelerin, (iki yıl içerisinde 9 kere) ne iki ülkenin Suriye’deki işbirliğine yönelik ne de Suriye’nin geleceği ve İran’ın etkisini tartışmaya yönelik olmadığını, Ortadoğu karşısında Rus-ABD diyaloğunu derinleştirmenin yollarını bulmak olduğunu vurguladı.

Putin ve Trump ile iyi ilişkilere sahip olan Netanyahu, ikilinin arasını daha da yakınlaştırma ve bölgede iki ülkenin çıkarları için bir yol haritası oluşturmada rol oynamaya çalışmaktadır. Netanyahu’nun bu yakınlaşmayı istemesi, Rusya’nın; İsrail’in, Suriye’de ve bölgede bir İran varlığına yönelik taleplerini gerçekleştirmesinden kaynaklanıyor.

Moskova’nın Tahran üzerindeki etkisi sınırlı

İsrailli, Rus ve Amerikalı uzmanlar, Tel Aviv’in, Moskova ile olan çabalarının bir yarar sağlamayacağını ileri sürüyorlar ve Moskova’nın her ne kadar istese de Tahran üzerinde etkisinin sınırlı olduğunu iddia ediyorlar. Uzmanlar, Netanyahu’nun, hedeflerine ulaşmak için Putin ile Trump arasında bir iletişim kanalı olmaya çalıştığını düşünüyorlar. Bu yakınlaşmayı kendileri de isteyen iki Başkan, ABD seçimlerinde Rus müdahelesi yaşandığına dair yapılan soruşturmalar nedeniyle bu yakınlığı aleni bir şekilde gösteremiyor. Soruşturmalar derinleştikçe, iki Başkan da o kadar çok uzaklaşmaya mecbur kalıyor. İki Başkan, özellikle de Suriye cephesinde olmak üzere pozisyonların koordinasyonunda oynadığı rol için Netanyahu’ya teşekkür ediyor.

Rus yetkililer Tel Aviv’de

Öte yandan Rus yetkililerden bir heyetin Çarşamba günü stratejik güvenlik görüşmelerini gerçekleştirmek için Tel Aviv’e geldiği aktarıldı.

Heyetin başkanlığını, Rusya Güvenlik Konseyi başkanı Nikolay Patruşev yaparken, heyet; Dışişleri Bakanları, İç Güvenlik ve Adalet Bakanları ile ordu ve Rus istihbarat güçlerinden üst düzey generalleri kapsıyor.

Netanyahu’nun bürosundan yapılan açıklamaya göre, “Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Meir Ben-Şabbat’ın, bölgesel sorunlar ve Rusya ile İsrail’in ortak çıkarları ile ilgili diğer konular hakkında derinlemesine yapılacak görüşmelerde heyete ev sahipliği yapacağı” kaydedildi.

Ziyaret, Netanyahu’nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran’ın bölgedeki varlığını tartışmak üzere Moskova’da bir araya gelmesinden iki gün sonra gerçekleşti.

Netanyahu, görüşmeye yönelik yaptığı açıklamada, “İran’ın, Suriye’ye yerleşeceği veya bu sürecin durdurulacağı” sorusunun ele alındığını ve eğer İran, bu süreci durdurmazsa, kendilerinin onu durduracağını” söyledi.

Lübnan’daki roket fabrikaları yapım aşamasında

Lübnan konusunun da ele alındığına dair açıklama yapan Netanyahu, Lübnan’daki roket fabrikaların yapım aşamasında olduğunu ileri sürdü ve “İsrail’in, durumu tırmandırmaya çalışmadığını ancak çıkarların, İsrail ordusunun ve güvenlik güçlerinin hazır bulunmasını ve siyasi hazırlığa girmesini gerektirdiğini” belirtti.

Güvenlik koordinasyonu ile ilgili Netanyahu şunları kaydetti, “Rusya da bu tehditler karşısındaki tutumumuzun ve ciddiyetimizin farkında. Sınırımızda Rus kuvvetler var ve çıkarlarımızı ve hareket özgürlüğümüzü korumayı başarabiliyoruz.”