Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli milletvekilleri 2 yıl aradan sonra Mescid-i Aksa’ya baskın yaptı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, pazar günü Yahudi milletvekillerinin Mescid-i Aksa’ya ‘deneme’ amaçlı girişlerine izin vermişti. İsrailli aşırı sağcı milletvekilleri Yehuda Glick ve Shuli Moalem, Netanyahu’nun kararından sonra Harem-i Şerif’e giren ilk Yahudi milletvekilleri oldu.

Likud Partisi üyesi Haham Glick yaptığı açıklamada, “Bu kutsal mekândan Netanyahu’ya İsrail devleti için yaptığı çalışmalarda başarılar diliyor, dualar ve tebrikler gönderiyorum. Tanrı’dan maruz kaldıkları bütün sıkıntı ve soruşturmalardan kurtulmaları için kendisine ve eşine yardım etmesini istiyorum. Güçlü olmak zorundayız. Netanyahu saygın bir başbakan. Çalışmalarına devam etmesini istiyoruz” dedi.

Glick ve Moalem, Mescid-i Aksa’ya girişleri sırasında ibadet eden cemaat tarafından tekbirlerle protesto edildi.

İsrail Parlamentosu Knesset’teki Ortak Arap Listesi Bloku üyesi, “Netanyahu, Harem-i Şerif’i ne zaman ve nasıl ziyaret edeceğimize karar veremez” dedi. Ortak Arap Listesi üyelerinden Milletvekili Ahmed El-Tiybi de Netanyahu’yu, Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekânsal olarak bölmekle suçladı.

El-Tiybi düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirmek ve Aksa’yı bölmek istediklerini kaydederken, uluslararası toplumu ve dünyayı kandırdıklarını belirtti. İsrail ise, Mescid-i Aksa’nın statükosunu değiştirme yönündeki iddiaları reddetti.

Netanyahu’nun Yahudi milletvekillerinin Mescid-i Aksa’ya girişine izin vermesinin ‘bilinçli bir adım’ olduğunu söyleyen El-Tiybi, “Netanyahu’un bu provokatif ve saçma adımlarını reddediyor ve bir kez daha Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ibadet yeri olduğunu belirtiyor, harami ile ev sahibinin iyi bilinmesi gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Knesset üyesi milletvekilleri ve bakanların Mescid-i Aksa’ya girmelerini Kudüs’te yaşanan gerginlik nedeniyle 2015 yılının Ekim ayında yasaklamıştı.

Öte yandan Netanyahu’nun ofisinde görevli bir yetkili ise, kararın güvenlik birimleriyle istişareden sonra Tapınak Dağı’nın (Mescid-i Aksa) durumunu iyileştirmek amacıyla alındığını belirtti.

Kurban Bayramından birkaç gün önce gerçekleşen baskının, büyük bir gerginliğe sebep olması beklenirken, Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Yusuf Edis, işgalci hükümetin, Knesset üyesi İsrailli milletvekillerine ve Yahudi yerleşimcilere Mescid-i Aksa’ya baskın yapmalarına izin verdiğini ifade etti.

İşgalcilere verilen Aksa’ya baskın yapma iznini reddeden ve Mescid-i Aksa’ya yönelik her türlü saldırıyı kınayan Edis, kararın, Mescid-i Aksa’ya hürmetsizlik etmek, Kudüs’ü Yahudileştirmek, Müslüman cemaate saldırıların devam ettirmek, Aksa’yı zamansal ve mekânsal olarak bölmek ve Aksa’yı yıkıp yerine sözde Yahudi tapınağını inşa etmek amaçlarıyla verildiğini kaydetti.

Edis ayrıca, Mescid-i Aksa’ya yönelik düzenlenen baskın ve saldırıların bu ay 54’ü aştığını ve 2017 yılının başından bu yana 700’e ulaştığını açıkladı.

İsrail hükümetinin, Knesset üyelerine verdiği Aksa’ya giriş izninin, korkunç sonuçlara imza atacağını ve bölgedeki atmosferi değiştirerek gerginliğe sebep olacağını belirten Edis, Aksa’nın korunması için seferberlik çağrısı yaptı.