Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli Shurat HaDin örgütü Hamas’ı dava etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinliler, Gazze Şeridi’ndeki barışçıl “Büyük Dönüş” yürüyüşüne katılanlara ateş açan askerleri İsrail yargısına şikayet etmeyi düşünürken, İsrail aşırı sağcı örgütü “Shurat HaDin”, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne “gösteri yapmak için çocukları kullanma” gerekçesiyle Hamas liderlerine karşı bir şikayette bulundu.

Örgüt, Hamas liderlerinden Halid Meşal, Salih Aruri ve Zahir Cabarin de dahil olmak üzere, çocukları İsrail ile çatışmaya sokarak Roma Statüsü’nü ihlal etmekle suçladı.

Üç lider, “Zorunlu veya gönüllü olarak, 15 yaşın altındaki çocukların askere alınmasında veya silahlı kuvvetlere aktif olarak katılmalarının bir savaş suçu olduğunu” belirten Roma Statüsü’nü ihlal etti.

Örgütün dava etmek için bu özel üç kişiyi seçmesinin nedeni Ürdün vatandaşlığına sahip olmasından kaynaklandığını açıkladı. Ürdün ise Roma Statüsü’nün sözleşmesini imzalamış ve aynı zamanda Uluslararası Ceza Mahkemesi üyesi.

Örgüt, yakın tarihte Hamas’ın eski Siyasi Büro Başkanı ve aynı zamanda el-Kassam Tugayları’nın komutanı olan Halid Meşal’e ve Hamas Siyasi Bürosu Başkan Yardımcısı Salih Aruri’ye 2015 yılında Gush Etzion’da üç İsrailli çocuğu kaçırma planlayıcılarından olması sebebiyle şikayette bulunduğunu bildirdi. Örgüt, Zahir Cabarin için ise dünya çapında Ürdün pasaportu ile Hamas mali yetkilisi olduğunu söyledi.

Roma Tüzüğü, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesinin faaliyetleri için yetki kaynağı olan uluslararası bir anlaşma. Sözleşme 1 Mayıs 2002’de yürürlüğe girmiş ve Ürdün de dahil olmak üzere 138 ülke tarafından imzalandı.