Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrailli yetkili: İran, Mossad’ın faaliyetlerini fark etti ama sessiz kaldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli üst düzey bir yetkili, İran yönetiminin İsrail İstihbarat Teşkilatı (Mossad) tarafından nükleer programına ilişkin belgeleri ele geçirmek için yürüttüğü operasyonları fark ettiğini ancak skandalın ortaya çıkmaması için sessiz kaldığını söyledi.

İranlıların operasyonu başında fark ettiğini ancak böyle bir operasyona inanmak istemediklerini belirten yetkili, İranlı yetkililerin operasyonu fark ettiklerinde ise durumu gizlemek zorunda kaldıklarını ve sadece üst düzey devlet yetkililerine bilgi verildiğini kaydetti.

İsrailli üst düzey bir başka yetkili ise dün, Mossad’ın 2016’nın şubat ayında İran’ın nükleer programına dair belgeleri öğrendiğini ve Tahran yakınlarındaki Mossad ajanlarının İran’ın nükleer programına dair özel belgeleri arşivleyerek binayı takip ettiğinin belirlediğini belirtmişti. Mossad ajanlarının asıl belgeleri nasıl ele geçirdiğine dair bilgi veren yetkili, binanın tespit edilmesinin ardından Mossad ajanlarının İran topraklarına sızmayı başardığını ve bir gece operasyonuyla binaya girerek belgeleri ele geçirdiğini söyledi. Belgelerin Farsça yazılması nedeniyle tercüme İngilizceye tercüme edilmesi ve şifrelerinin çözülmesinin zaman aldığını da sözlerine ekledi.

Tel Aviv’den verilen bilgilere göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, belgelerin ele geçirilmesinden sonra Mossad Başkanı Yossi Cohen’i gizlice Washington’a gönderdi. İki tarafın söz konusu belgelerin yayınlanması gerektiği konusunda hemfikir kalması üzerine Farsça belgeler, İngilizceye tercüme edilmek üzere Batılı ülkelere dağıtıldı.

Batılı yetkililerin Mossad tarafından ele geçirilen belgelerin daha önce bilinen bilgileri içerdiğini ifade etmesine rağmen Almanya, İngiltere ve Fransa’dan heyetlerin incelemelerde bulunmak üzere Tel Aviv’e gitmesi bekleniyor. Ancak, Netanyahu’nun önceki gün açıkladığı bilgilerin eski bilgiler olduğu ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) resmi sitesinden bu bilgilere kolaylıkla ulaşılabileceği belirtiliyor.

Haaretz gazetesinin haberine göre Netanyahu tarafından açıklanan belgelerde düzenlenme tarihi yer almıyordu. “İran’ın nükleer anlaşmayı deldiğine dair olduğu düşünülen belgelerde herhangi bir tarih yazılmamış” ifadeleri kullanılırken, İran’ın imzalanmasından bu yana anlaşmayı ihlal ettiğine dair kesin bir delil olmadığı kaydedildi.

Uzmanlar İsrail ve İran arasında mevcut aşamada geniş kapsamlı doğrudan bir savaş ihtimalini uzak görüyor. İsrail medyasının salı günü düzenlenen Kabine toplantısından sızdırdığı bilgilere göre İsrail’in İran tarafından yürütülen askeri ve siyasi faaliyetlere verdiği cevapların iki taraf arasında kapsamlı bir savaşa sebep olma ihtimali düşük.

İsrail ordusundan siyasi bir kaynağın verdiği bilgiye göre ise İsrail ordusunun üst düzey komutanları, İran’a yönelik tavrın sertleştirilerek kapsamlı bir savaşa girilmesini istiyor. Ordunun böyle bir talebi doğrudan iletmesinin hükümetin yetkilerine saldırı olarak niteleneceği gerekçesiyle bunu emekli generaller aracılığıyla hükümete bildirdiğine dikkat çeken kaynaklar, eski Mossad Başkanı Amos Yadlin’in “Netanyahu, İran’ı nükleer programını kınayacak bir bilgi iletmedi” demesinin sürpriz olmadığını kaydetti.

İsrail medyasının kabineden sızdırdığı bilgiler ise Tel Aviv yönetiminin savaş istemediği ancak böyle bir savaşa her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini düşündüğü yönünde.

İsrail’deki IAEA Komitesi Eski Başkanı Uzi Eilam da Netanyahu’nun İran hakkında açıkladığı bilgilerin fazla bir önemi olmadığını belirtti. Hükümetin yeni bir şey ortaya koymadığını savunan Eilam “Söz konusu belgelerde İran’ın şu anda nükleer faaliyet yürüttüğüne dair herhangi bir bilgi yok” değerlendirmesinde bulundu.