Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İstanbul’da yapılan 117 operasyonda yüzlerce DEAŞ üyesi yakalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, emniyet güçleri, DEAŞ terör örgütüne yönelik 15 Ağustos 2016-15 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 117 operasyonda 648 kişiyi örgüt üyesi olma şüphesiyle gözaltına aldı. Şüphelilerden 282’si tutuklandı. 299 şüpheli mahkeme tarafından serbest bırakıldı. 155 şüphelinin ise savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra serbest kaldılar. Operasyonlarda gözaltına alınan ve güvenlik kontrollerinden geçirilen 67 şüpheli ise çeşitli suçlardan dolayı gözaltına alındı.

Güvenlik güçlerine silahlı direniş gösteren 1 kişi ise etkisiz hale getirildi. Emniyet kaynakları, aynı tarihler arasında Atatürk Havalimanı’nda 14 bin 555 kişi, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 13 bin 53 kişi, otogarlarda ise 15 bin 442 yolcunun polisler tarafından kontrolünün yapıldığını, kontroller sonrası 940 kişinin sınır dışı edildiği bildirildi.

Emniyet güçlerini gerçekleştirdiği operasyonlar bazıları

Terörle mücadele ekipleri geçtiğimiz yıl terör örgütü tarafından planlanan bir dizi saldırıyı engelledi. 20 Kasım 2016’da İstanbul Sancaktepe’de gerçekleştirilen operasyonda, Ankara’da TBMM binası ve Caferi camilerinde keşif yaptığı ve eylem hazırlığında olduğu belirlenen bir DEAŞ militanı yakalandı.

Yine İstanbul’da 27 Ağustos 2016’da gözaltına alınan başka bir DEAŞ üyesinin ise, İstiklal Caddesi’nde Hristiyanlıkla ilgili kitap satan bir kitabevi, Vatan Partisi binası ve polis noktasına eylem hazırlığında olduğu tespit edildi.

Emniyet güçlerinin, 23 Mart’ta Kadıköy’de yaptığı operasyonda gözaltına alınan DEAŞ’lı 6 militanın, ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Ünlü’ye ait adreslerde eylem yapmak amacıyla keşif yaptığı bildirildi.

Pendik’te 17 Eylül 2016’da gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan Tacikistan uyruklu 4 kişinin, DEAŞ adına Adana’daki İncirlik Üssü ve Konya’daki NATO üslerine saldırı hazırlığında olduğu ortaya çıkarıldı. İstanbul’da bazı hassas yerlere saldırı hazırlığında olan 2 Tacikistan uyruklu şüpheli ise tutuklandı.

Fatih’te 15 Ağustos’ta düzenlenen operasyonda, örgüt üyesi oldukları iddiasıyla İnterpol tarafından aranan 2 örgüt üyesi gözaltına alındı.

Bu bağlamda, polisin dün İzmir’de gerçekleştirdiği eş zamanlı baskınlarda 3’ü Suriyeli olmak üzere 6 DEAŞ militanı yakalandı. Polis ayrıca baskın yapılan adreslerde örgüte ait çok sayıda belge ve doküman ele geçirdi.

Polisin on gün önce Antalya-İskenderun otoyolunda gerçekleştirdiği eş zamanlı aramalarda gözaltına alınan, 2’si Türk 2’si Suriyeli 4 şüpheli, DEAŞ terör örgütüne üye olma suçundan, Hatay Mahkemesi tarafından tutuklanmalarına karar verildi. Güvenlik kontrolünden kaçmak isteyen bir araca polisin açtığı ateş sonucu yaralanarak hastaneye kaldırılan başka bir DEAŞ üyesi ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Emniyet güçleri bir yıldır Türkiye’nin dört bir yanında DEAŞ terör örgütüne karşı yoğun operasyonlar düzenliyor. Şu ana kadar gerçekleştirilen 20 binden fazla operasyonda 5 binin üzerinde terör şüphelisi gözaltına alındı.