Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İstihbarattan devlet başkanlığına uzanan yol… Putin hakkında bilmedikleriniz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’da bu ay gerçekleşecek seçimlere Putin de giriyor. Kazanması durumunda ülkeyi 4. kez yönetme hakkına sahip olacak. Bu da 2024’e kadar yönetim koltuğunda oturacağı anlamına geliyor.

Putin, sahip olduğu yönetme gücü ile Rusya’da geniş bir alanı elinde tutan bir başkan. Daha çok kendi düşüncelerinin aksine fikir beyan eden kişilere meydan okuma ve maceraya atılma arzusuyla biliniyor. Ayrıca onun Rusya’yı eski Sovyetler Birliği zamanına döndürme isteğini bilmeyen, neredeyse yok gibi.

İngiltere merkezli Daily Mirror gazetesi, Putin’in hayatının dönemlerine yer verdiği haberinde, çocukluğundan devlet başkanlığına uzanan süreçte uğradığı durakları anlatıyor.

-Orta halli bir ailede dünyaya geldi

Vladimir Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde o dönem Leningrad olarak adlandırılan St. Petersburg’da dünyaya geldi.

Yaptığı bir konuşmada kendinden şöyle söz etmekte, “Orta halli diyebileceğim bir ailede dünyaya geldim. Neredeyse hayatımın tamamını onlarla birlikte geçirdim. Ben de normal bir insanım, orta halli biriyim.”

Son derece hassas ve ince bir hanımefendi olan annesi, evlerinin yanındaki terzide çalışıyormuş. Ayrıca oğluna olan düşkünlüğüyle bilinirmiş. Babası ise uzun yıllar asker olarak görev yapmış. Deneyimli bir asker olan babası Rusya’nın girdiği savaşlarda da önemli roller üstlenmiş.

-Judo günleri

Putin, çocukluğundan beri savaş sporlarıyla uğraşmayı seviyor. Bu sevgisi daha çocuk yıllarında onu Judo eğitimi almaya sevk etti. Ayrıca birçok yerel müsabakalarda da boy gösterdi.

-Okul günleri ve yaramazlık

Putin, daha ilköğretim sıralarında iken ordu ve askeriyeyle ilgili şeylere kafa yormuş. Her zaman kendisini ülke ordusunda büyük bir asker veya istihbaratta bir dedektif olarak hayal edermiş.

Putin’in siyasi hırsları da bulunmuyor. Onun ders esnasında oyun oynadığını ve sınıfın birinci dereceden yaramaz çocuğu olduğunu dile getiren öğretmeni, Putin hakkında şunları söylüyor, “5. Sınıftı. Putin çok zeki bir çocuktu. Ancak bilim işlerine pek kafa yormazdı. Onun, daha çok şiire ve dile merakı vardı. Hafızası çok kuvvetliydi.”

6. sınıf öğretmeni ise Putin’in artık derslerine daha çok önem vermeye başladığını ve iyi notlar aldığını, hatta ve hatta genel kültür bilgisini geliştirmek için felsefe ve tarih okuduğunu aktardı.

1975 senesinde Leningrad Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olan Putin, askerlik görevini Devlet Güvenlik Servisi’nde yaptı.

Doğu Almanya Cumhuriyetinde 5 yıl çalıştıktan sonra 1990 yılında Leningrad Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı’na danışmanlık yaptı.

-Kariyer basamakları

Devletin İstihbarat Birimi’ne (KGB) katılma hakkı kazanan Putin, burada uzun yıllar casuslukla mücadele biriminde çalıştı.

1990’da Leningrad Şehir Konseyi’nde danışmanlık yapan Putin, aynı yıllarda belediye konseyi dış ilişkiler komitesinin başkanı olarak görev aldı.

Bundan sadece 3 yıl sonra St. Petersburug Belediye Başkan Yardımcılığı görevine geldi.

Putin Devlet Başkanı olmak için aday olduğunda nasıl bir yol izleyeceğinden pek emin değildi. Ancak o zaman etrafında bulunan kişiler onun başa geçebileceği konusunda ikna etmek için çok çabalamış.

BBC’ye konuşan eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, yönetim koltuğuna oturmadan önce bir araya geldiği Putin hakkındaki ilk izlenimlerini şöyle aktarıyor, “Onunla karşılaştığım esnada bende uyanan ilk intiba, kendi kendini yetiştirmiş ve kendine karşı dürüst bir adam olduğu yönündeydi”

– Devam etmeyen evlilik

Putin evleneceği kadın Ludmila ile ortak bir arkadaş vasıtasıyla tanışmış. Ludmila o zamanlar bir Havayolu şirketinde hosteslik yapıyordu.

3 yıl süren aşk hikayesinin ardından 1983 yılında Putin ile evlenen Ludmila, Mariya ve Yekaterina adında 2 kız çocuğu dünyaya getirdi. Ancak takvimler 2003 yılını gösterdiğinde, ikili resmi olarak ayrıldıklarını duyurdu.