Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsveç elçisi, Yemen istişarelerine hazırlık kapsamında Aden’i ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Husi milislerin kontrolü altında bulunan alanlarda bir milyondan fazla çalışanın iki yıldan uzun süredir maaşlarından mahrum bırakıldıklarını söyledi. Ayrıca Husilerin, kamu hizmetine paralel olarak kurmuş oldukları kurumlarda çalışan kendi personellerine ise gizli olarak ödeme yaptıklarını belirtti.

Abdülmelik tarafından Yemen’in geçici başkenti Aden’de yapılan bu açıklamalar, İsveç Dışişleri Bakanının Özel Temsilcisi Peter Svetmbai ve İsveç Dışişleri Bakanlığı Körfez Bölümü yetkilisi Hans Grand Berg ile gerçekleştirilen görüşmeler sırasında geldi. Gözlemciler, İsveç’in Aden elçisinin ziyaretinin, Stockholm’ün uluslararası toplumla birlikte meşru yönetim ile Husiler arasındaki istişareleri düzenlemeye dönük sarf ettiği çabalar kapsamında geldiğini düşünüyor.

Yemen-İsveç ilişkiler

Yemen resmi kaynaklarından aktarıldığına göre, İsveç elçisi ile bir araya gelen Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, “iki dost ülke arasındaki ortak eylemin ufukları, ayrıcalıklı ilişkiler ve önümüzdeki dönemde bunları güçlendirme ve geliştirme yolları” hususunda görüşmelerde bulundular.

SABA haber ajansının aktardığına göre, İsveç Büyükelçisi ile İsveç Dışişleri Bakanlığı elçisinin Aden şehrine yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İsveç’in Yemen’e verdiği politik ve insani desteği öven Abdulmelik, İsveç’in Yemen meselesine ilişkin tutumu ve meşru hükümete olan desteğine de övgüde bulundu. Abdülmelik, hükümetinin çalışmalarında birçok zorlukla karşı karşıya kaldığını belirterek, bu sorunlardan en önemlilerinin ekonomik ve insani bakımdan kötüleşen duruma son verilmesi ile piyasa kaynakları ve gıda ihtiyaçlarının muhafaza edilip bu malzemeler için stratejik stoklar inşa edilmesi meseleleri olduğunu dile getirdi. Abdülmelik, “Hükümet, yerel para biriminde iyileşmeler kaydedilene dek, ekonomik ve mali sektörde alınan önlemler de dahil olmak üzere, istisnasız tüm valiliklerde Yemenlilere etkin bir şekilde hizmet etme çabalarına odaklanıyor. Bu durum temel mallarım fiyatlarındaki düşüşte kendini gösteriyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

Hükümetinin “temel gıda maddelerini daha düşük fiyatlarla ithal edebilmesi için tüccarlara banka kredisi açmak için çalıştığını” dile getiren Başbakan Abdulmelik, Yemen Merkez Bankası’nın halka etkin bir şekilde hizmet vermesi ve tüccarların ihtiyaç duyduğu güçlü ödemeler yapabilmek için gerekli düzenlemelerin yapıldığını vurguladı.

Hükümetin uluslararası yardım örgütlerinin çalışmalarını kolaylaştırmak için uğraştığını kaydeden Abdülmelik, Aden’de hükümetin varlığının ve bakanlıkların çalışmalarının aktive edilmesinin yardım çalışmalarının güçlendirilmesine destek olacağını ve uluslararası örgütlerin çalışmalarını kolaylaştıracağını vurguladı.

“Husiler tavizleri dikkate almadı”

Abdülmelik, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Husi darbesinin sayfasının kapatılmasına ve kapsamlı bir anlaşmaya ulaşılmasına yönelik barış çabaları hakkında, hükümetin adil ve sürdürülebilir bir barışa ulaşmak için birçok taviz verdiğini belirterek, “Bu tavizleri dikkate almadılar. Barış sürecine katılmadaki isteksiz tutumları, grubun barışa niyetleri olmadığını vurguluyor. Çünkü herkese karşı düşmanca bir tutum sergileyen İran ile aynı düşüncedeler” ifadelerini kullandı.

Abdulmelik, Husi milislerin kontrolü altında bulunan alanlarda bir milyondan fazla çalışanın iki yıldan uzun süredir maaşlarından mahrum bırakıldıklarını vurgulayarak, milislerin Yemen’deki çatışmayı sürdürmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bir dizi Yemenli gözlemci, Avrupa ülkelerindeki karar verici çevrelerin, Yemen’de insani durumun kötüleştiğine dair uyarı seslerine daha fazla kulak vermelerinin, Husi milislerinin barışın önündeki en büyük engel olduğunun farkında olmaksızın, onları barışçıl bir çözüm için baskı yapmaya iteceğini düşünüyor.