Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsveç’te 97 araç kundaklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsveç’in Göteborg ve çevresindeki bazı kentlerde bir grup genç dün gece 97 aracı kundakladı. İsveç Başbakanı Stefan Löfven saldırıların organize yapıldığını açıkladı.

İsveç’te yüksek işsizlik oranları ve sosyal sorunların yaşandığı bölgelerde dün şiddet olaylarında artış yaşandı. Saldırıların nedenleri henüz belirlenemese de bu olay 2013 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’u sarsan ayaklanmalara benzetildi.

Polis, İsveç’in ikinci büyük şehri Göteborg’un yanı sıra yüksek işsizlik oranına sahip sanayi bölgesi olan Trollhattan ve Falkenberg gibi komşu kasabalarda 97 otomobilin yakıldığını bildirdi.

Polis, şiddet ve vandalizmin neden yapıldığına dair bir açıklamada bulunmazken, kundaklamanın bir grup genç tarafından yapıldığını ifade etti.

Geçtiğimiz yıllarda, özellikle yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte eş zamanlı olarak, bazı İsveç kentlerinde küçük çapta şiddet olayları yaşanmıştı.

Polis sözcüsü Ola Broome, “97 otomobilin yandığını ya da hasar gördüğünü düşünüyoruz. Bu olay önceden organize edildi” dedi.

Başbakan Löfven İsveç radyosuna yaptığı açıklamada, bunun askeri operasyon benzeri, kusursuz bir şekilde planlanan bir sabotaj eylemi olduğunu vurguladı.