Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsveç’te mülteci akımı nedeniyle aşırı sağın yükselişinden kaygı duyuluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsveç’te, dünkü seçimlerin ardından, aşırı sağ partilerin yüksek oy alması, 2014 yılından beri binlerce mültecinin sığındığı ülkede endişelerin artmasına neden oldu.

Tahminlere göre, mültecileri “kültürel tehdit” olarak niteleyen aşırı sağcı “İsveç Demokratları Partisi” seçimlerde yüzde 16 ila 26 arasında bir oy oranına ulaştı. AFP’nin verilerine göre, İsveç siyasetinin temel partilerinden muhafazakar Ilımlı Parti ve Sosyalist Demokratlar Partisi, toplam oyların yüzde 40’ını alarak, 2014 seçimlerine göre yüzde 10 oranında oy kaybetti. Bu durum aşırı sağ partileri güçlü bir konuma getirirken, geleneksel partileri zayıflatıyor ve hükümetin kim tarafından kurulacağına dair bir boşluğun doğmasına neden oluyor.

Mültecilere dayalı seçim politikası

İsveç seçimlerinde 7.5 milyon seçmenin oyları için yarışan 8 siyasi partinin liderleri, toplam seçmenin yüzde 20’sini oluşturan kararsızların oylarını kazanmak için televizyon programlarına çıkarak yoğun çaba sarf etti. Sosyalist Demokrat Parti lideri Stefan Löfven, seçimleri “Refah devletlerinin referandumu” olarak nitelerken, muhafazakar muhalefet, bu seçimlerin Löfven’in mültecilere dayanan politikası için bir referandum olduğunu dile getiriyor. Hükümet ise seçimlerden bir gün önce yayınladığı açıklamada, “Nefret gücü” olarak nitelediği mülteci karşıtı muhalefeti kınayarak, seçmenleri “Tarihin şarkısının yanında durmaya” davet etmişti.

Seçim öncesi bir açıklama yapan Muhafazakar lider Ulf Kristersson, iktidara karşı “partiler üstü” bir mücadele çağrısı yaparken, aşırı sağcı İsveç Demokratları Partisi lideri Jimmy Akison, partinin yoğun destek aldığı güney bölgesinden yaptığı bir açıklamada, “Biz, Sosyalist Demokratlar ve Ilımlılarla ülkenin birinci partisi olmak için mücadele halindeyiz” ifadelerini kullandı.

Sandıkların tamamı açılmadı

İsveç devlet televizyonu SVT’nin yayımladığı resmi olmayan rakamlara göre, sandıkların yüzde 99’u açıldı. Bu sonuçlara göre sol bloktan Sosyal Demokrat Partisi yüzde 28,4, bloktaki Yeşiller ve Çevre Partisi yüzde 4,2, Sol Parti ise yüzde 8 oy elde etti.

Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti oyların yüzde 19,8’ini alırken bloktaki Liberal Parti yüzde 5,5, Merkez Partisi yüzde 8,6 ve Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 6,4 oy topladı.

Sağ partiler oylarını yükseltti

Seçimde aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisi’nin (SD) oy oranının yüzde 17,6’ya kadar yükselmesi dikkatlerden kaçmadı. 2014 seçimlerinde yüzde 12’lik oy oranı ile ülkenin üçüncü partisi durumuna gelen SD, bu sonuçla oyunu ciddi oranda artırmayı başardı.

Resmi olmayan sonuçlara göre sağ bloktaki partiler yüzde 40,3, azınlık hükümetiyle iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 40,6 oy aldı.

Milletvekili dağılımı

349 üyeli parlamentoda salt çoğunluk için 175 sandalyeye sahip olmak gerekirken sağ blok partileri 143 milletvekili, sol blok partileri de 144 milletvekili çıkarma hakkı kazandı.

Geçen seçimlerde 22 milletvekili elde eden aşırı sağcı SD ise parlamentoda 62 sandalyenin sahibi oldu.

İsveç, dünyanın en büyük ekonomileri arasında 7. sırada bulunuyor. Ziraat alanında ilk sırada bulunan İsveç, yüzölçümünün yüzde 70’ini oluşturan ormanlar sayesinde dünyanın en büyük üçüncü orman ürünleri üreticisi konumunda.

İsveç siyaseti

İsveç’te siyasi istikrara rağmen 1986 yılında Başbakan Olof Palme’nin öldürülmesinden kaynaklanan siyasi bulmacalar henüz çözüme kavuşturulamadı. Palme’nin sırtından vurularak suikasta kurban gitmesi siyasi açıdan durgun olan İsveç’teki siyasetçileri şok etmişti. 2003 yılında ise Dışişleri Bakanı Anna Linda’nın akli dengesi bozuk bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi, ülke siyasetinde yeniden gerilimlere sebep olmuştu.