Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsveç’ten vatandaşlara savaş broşürü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsveç, yaklaşık 5 milyon vatandaşına savaş veya kriz durumunda nasıl davranacakları konusunda tavsiyeler içeren bir broşür dağıtmaya başladı.

İsveç Acil Durum Kurumu, 28 Mayıs’ta başlayacak olan Acil Durum Hazırlık Haftası kapsamında 4 milyon 800 bin vatandaşa ‘Kriz ya da savaş olursa’ başlığını taşıyan broşürlerin gönderildiğini açıkladı.

Broşürde olası tehditler yer alıyor

Broşürün ilk sayfasında, bilgilendirmenin amacının vatandaşların iklim değişikliği, siber ve terör saldırılarının yanı sıra askeri çatışmalara karşı hazırlanmalarına yardımcı olmak olduğuna dikkat çekildi.

16 ila 70 yaş arasındaki herkes…

Broşürde, İsveçlilere yeraltı sığınaklarının nerede olduğu, hava saldırısı uyarı sinyalleri, savaş ve kriz çıkması halinde temiz içme suyu ve yiyeceğin nasıl temin edileceği gibi bilgiler sunulurken, 16 ila 70 yaşlarındaki herkesin ülke savunmasına katkıda bulunması gerektiğine de dikkat çekildi.

“Hala tehditler söz konusu”

20 sayfalık broşürde, yalan haberlerin nasıl tanınabileceği konusunda da bilgiler verilirken, “İsveç diğer birçok ülkeden daha güvenli olmasına rağmen, hala güvenlik ve bağımsızlığımıza yönelik tehditler söz konusu. Kim bu tehditlere karşı hazırlıklıysa ülkenin büyük bir yükle baş etmesine katkı sağlar” ifadeleri de kullanıldı.

İlk kez İkinci Dünya Savaşında dağıtıldı

İsveç’te bu tür broşürler ilk kez İkinci Dünya Savaşı sırasında 1943’te dağıtıldı. 1961 yılına kadar da bu broşürler zaman zaman güncellendi.

Rusya’ya karşı NATO isteği artıyor

Son yılarda, Rusya’nın hava sahası ve karasularına tacizlerinden sonra İsveç’in NATO’ya katılmayı düşündüğüne dair bilgiler geliyor.