Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsviçre Müzesi Nazi dönemindeki sanatsal çalışmaları sergilemeye hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsviçre Müzesi Müdiresi, Nazi dönemine ait sanatsal hazineleri bu yıl içinde sergilemeye hazırlandıklarını ve amaçlarının Yahudilerden çalınmış mirası bulmak olduğunu söyledi.

150 resim, taş baskı (litografi) ve levhaya sahip İsviçre Güzel Sanatlar Müzesi Müdiresi Nina Zimmer, Nazi dönemindeki eserlerin Kasım ayında sergilenmesinin kabul edildiğini belirtti.

Araştırma sonucu, ulusal sosyalistlerin müzenin bulduğu bu çalışmalardan, herhangi bir şeyi çalmadığını ortaya çıkardı..

Uzun yıllardır kayıp olan Pablo Picasso, Otto Dix ve Henri Matisse gibi modern sanatın öncü sanatçılarına ait 1500 sanat hazinesinden Almanya’ da kalan bir kısım eserler etrafında şüpheler bulunmaktadır. Zimmer röportajda: ” En ufak bir çalışmanın iadesi bizim için zaferdir.”

Zimmer, serginin yanında Almanya’nın Bonn kentindeki müzede, kesin olarak Nazilerin çaldığı beş parçayı kapsadığını iddia etmektedir. İçlerinde Matisse’ e ait olan “Oturan kadın” portresinin de bulunduğu dört parça eser, yakın zamanda iade edildi.