Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsviçre Savcılığı El-Halifi’nin ifadesini aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsviçre Federal Savcılığı, beIN Medya Grubunun CEO’su ve PSG kulüp başkanı Katarlı Nasır el-Halifi’nin savunmasını aldı.

Nasır el-Halifi ve FIFA Eski Genel Sekreteri Jerome Valcke, FIFA Dünya Kupası yayın haklarını kazanma sürecine rüşvet karıştırmak nedeniyle aynı dosya kapsamında soruşturuluyor. Savcılık Ofisi Valcke’ı daha önce dinlemişti.

Savcılığa 9:30 civarında gelen el-Halifi, basının sorularından kaçınmak için binaya farklı kapıdan giriş yaptı.

Savcılık sözcüsü Andre Marty, “9:45’te sorgulamaya başladık. Tercüme sorunları ve birçok soru yönetilmesi nedeniyle soruşturma saatler sürecek” dedi.

Savcılıktan yapılan açıklamada soruşturmanın rüşvet, dolandırıcılık ve belgede sahtecilik kapsamın da açıldığı belirtildi. Jerome Valcke’nin 2018, 2022, 2026, 2030 Dünya Kupası yayın haklarının dağıtımında iş adamlarından yüklü miktarda para aldığından, Nasır el-Halifi’nin de 2026 ve 2030 Dünya Kupası yayın haklarıyla ilgili yolsuzluk sürecine bulaştığından şüphelenildiği vurgulandı.

Avukat Francis Shabiner geçtiğimiz hafta, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada tüm yolsuzluk iddialarına itiraz edeceğini ve müvekkilinin haklarını koruyacağını vurgulayarak el-Halifi’nin İsviçre Federal Savcısı tarafından en kısa zamanda dinlenilmek istediğini belirtmişti.