Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsviçre’de bir kanton daha peçe yasağını onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsviçre’nin St. Gallen kantonu, bugün gerçekleşen ve kamusal alanda peçenin yasaklanmasını içeren oylama sonucunda ülkede peçenin yasaklandığı ikinci kanton oldu.

St. Gallen kantonu, ezici bir çoğunlukla peçe yasağını onayladı. Resmi sonuçlara göre seçmenlerin yaklaşık yüzde 67’si yeni yasağa ‘evet’ oyu verdi.

İki yıl önce İsviçre’nin Ticino kantonunun, peçe ve çarşafı yasaklanmasının ardından St. Gallen kantonu da aynı girişimi gerçekleştirdi.

St. Gallen milletvekilleri, geçtiğimiz yıl, bir kişinin kimliğinin teşhis edilmesini engelleyecek şekilde yüzünü, kamuya açık alanlarda örtmesi ve böylece kamu güvenliğini ya da sosyal barışı tehlikeye atmasını engelleyen ve aksi yönde hareket edenleri para cezasına çarptıran yasa tasarısı hazırladılar. Kanun, sağcı ve merkez popülist partilerin desteğiyle onaylandı. Ardından, Sosyalist Partisi (SP) ve Yeşiller Partisi’nin talebiyle gerçekleşen referandumla halkın onayına sunuldu.

İsviçre hükümeti, yasağın ülke çapında uygulanmasına yönelik geçtiğimiz yıl gerçekleşen girişime karşı çıkarak, yasağın uygulanması için gerekli şartların oluşup oluşmadığına ileride karar verilebileceğini kaydetti.

Ancak aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi’nin (SVP) ‘demokrasi sisteminin’ bir parçası olarak 100 bin imza toplamasının ardından gelecek yıl İsviçre genelinde yasağın uygulanması için referandum yapılması bekleniyor.

İsviçreli seçmenlerin çoğu, önceki haftalarda posta yoluyla oy kullandı. Nihai sonuçlar ise oy sandıklarının kapatılmasından birkaç saat sonra açıklandı.