Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya Cumhurbaşkanı: Ezher ve Vatikan birlikte yaşama değerlerini güçlendirebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matarella, Papa ve Ezher Şeyhi arasındaki iyi ilişkilere vurgu yaparak, Şeyh Ahmed Tayyib’i Roma’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Nisan 2017’de Ezher’deki bir konferansta birlikte verdikleri görüntüye işaret ederek, bu durumun din adamları arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiği konusunda örneklik teşkil ettiğini belirtti. Matarella, ‘’Ezher ve Vatikan arasındaki işbirliği, din temelli şiddet girişimleriyle mücadele ve birlikte yaşama kültürünün gelişmesine büyük katkı sunmaktadır’’ dedi.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Matarella, Ezher’in şiddet ve aşırılık fikirlerine karşı mücadele ve birlikte yaşama kültürünü geliştirme noktasında önemli bir rol oynadığını belirtti. Akdeniz’in iki ülkeyi birbirinden ayırmadığını aksine birleştirdiğini söyleyen Matarella, Mısır ve İtalya’nın güçlü tarihi ilişkilere sahip olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, Kahire’yi ziyaret etmek ve Ezher’de Şeyh Tayyib’in konuğu olmak istediğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, Şeyh Ahmed Tayyib İtalya’yı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Mısır ve İtalya’nın siyasi, kültürel ve ekonomik olarak güçlü tarihi ilişkilere sahip olduğunu vurguladı. Dünyada barışın sağlanması ve mazlumların sıkıntılarının ortadan kaldırılması için dini kurum ve liderlerin ortak çalışmasının önemine işaret eden Tayyib, Ezher ve Vatikan arasında insani meselelerde bir görüş birliği olduğunu ve bu görüş birliğinin ortak çalışma düzeyine ilerlemesi gerektiğini vurguladı. Papa Francis ile bir araya gelmesinden memnuniyet duyduğunu belirten Ezher Şeyhi, huzurlu ve sıkıntısız bir yaşam için dinin önemine dikkat çekerek, zamanın gayriahlaki kışkırtmalarıyla mücadele ve barışı sağlama hususlarında alim ve din adamlarının siyasi liderlere yardımcı olmaları gerektiğini dile getirdi.

Görüşmeye Şeyh Tayyib’in yanı sıra Ezher Üniversitesi Rektörü Muhammed al-Muharsavi, Müsteşar Muhammed Abdusselam ve Büyükelçi Abdurrahman Musa katıldı.