Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya göçmen gemisine limanları kapattı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni İtalya hükümeti, bir geminin göçmenleri kurtarmak üzere limanlarına yanaşmasına izin vermedi. Avrupalı liderlerin göç ile ilgili gerçekleştirdiği toplantıdan sonra gerçekleşen olayla birlikte bu, İtalya hükümetin bir ay içinde geri çevirdiği üçüncü gemi oldu.

İtalya Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, yaptığı bir açıklamada, İçişleri Bakanı Matteo Salvini’den İspanyol bir hayır kurumu olan Proactiva Open Arms’a ait gemilerin girişine izin verilmemesi yönünde bir talep aldığını belirtti. Söz konusu gemilerin kamu düzeni için tehlike arz ettiği bildirildi.

Yardım gemilerine limanlar kapatıldı

Salvini göreve geldikten kısa bir süre sonra limanları, göçmenleri kaçakçıların doldurduğu teknelerden kurtarmak üzere gelen yardım gemilerine kapattı.

İspanya’da 630 göçmeni taşıyan Aquarius bu tarzdaki son gemi oldu. İtalya ayrıca Malta’da 230 göçmeni taşıyan Mission Lifeline gemisinin bu ay sularına girişine engel olurken, Proactiva Open Arms’a ait gemide ise hiç göçmen yoktu.

AB liderleri anlaşmaya vardı

AB liderleri, göçmen akışına karşı dün bir anlaşmaya vardı. Salvini ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte bunun ülkeleri açısından olumlu bir adım olduğunu dile getirdiler. Ancak anlaşma, diğer AB ülkelerini denizden yapılan kurtarma operasyonlarının yükünü paylaşma konusunda bağlayıcı değil.

Göçmen sayısında düşüş gözlemlendi

2014 yılından beri İtalya’ya 650 binden fazla göçmen geldi. Bunların çoğu, özel ve kamu yardım grupları tarafından Libya kıyılarından denizden kurtarıldı. İtalya şu an yaklaşık 170 bin göçmen bulunuyor. Bu yıl gelen göçmen sayısında sert bir düşüş yaşandı.

Göçmenler için ana başlangıç noktası olan Libya’dan gelenlerin sayısında bu yıl yüzde 80’lik bir düşüş gözlendi. Birleşmiş Milletler (BM), bu yıl denizde hayatını kaybeden göçmen sayısının yaklaşık bin olduğunu tahmin ediyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube