Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya İçişleri Bakanı: Bir aşırı sağcı göçmenlere ateş açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti yaptığı açıklamada, İtalya’nın Macerata şehrindeki bir geçitte ateş açtığı şüphesiyle bir kişinin tutuklandığını ve şahsın, faşizm ve Nazizm ile açık bağlantılara sahip aşırı sağcı bir yapısının olduğunu belirtti.

Minniti’nin açıklamalarını aktaran İtalya Haber Ajansı’na göre, 28 yaşındaki Luca Traini isimli şüphelinin işlediği suçun, yabancı düşmanlığı suçu olduğu aktarıldı.
Polis, İtalya vatandaşı olan ve cumartesi günü Macerata’da Afrikalı göçmenlere yönelik silahlı saldırıda bulunan kişiyi tutukladı. Altı göçmenin yaralandığı saldırıyı polis, ırkçı bir saldırı olarak değerlendirdi.
Birkaç gün önce Macerata yakınlarında 18 yaşında İtalyan bir kadın cesedinin iki ayrı çanta içerisinde bulundu. Saldırı, Nijeryalı bir göçmenin cinayet şüphelisi olarak tutuklanmasının ardından gerçekleşti.

Saldırgan parti genel merkezine da saldırmıştı

Luca Traini, aynı zamanda iktidardaki merkez sol Demokratik Parti’nin Macerata’daki genel merkezine de ateş açtı. Ancak bu saldırıda kimse zarar görmedi. Partiden yapılan açıklamada, “Traini, geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerde aşırı sağcı Kuzey Ligi’nin (Lega Nord) adayıydı. Ancak oy alamadı” denildi.

Kuzey Ligi Partisi, göç karşıtı politikaları güçlü bir biçimde destekliyor. Parti, İtalya’da yapılacak 4 Mart genel seçimleri öncesinde tekrar kampanya yürüten eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin sağcı koalisyonunda yer almıştı.