Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya kurtarma gemisinde mahsur kalan göçmenlerin karaya çıkmasına izin verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya, beş gün önce Sicilya adasındaki Katanya Limanı’na demirleyen Diciotti isimli İtalya Sahil Güvenlik gemisinde bulunan 150 göçmenin karaya çıkmasına izin verdi.

İtalya hükümeti, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından çoğu Eritre’den gelen bu göçmenlerin bir kısmı alınana kadar göçmenlerin gemiden inmesine izin vermemişti.

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Arnavutluk’un 20 göçmen almak istediğini, bununla beraber İtalya’nın da İrlanda’ya ise 20 ila 25 arasında göçmen almayı teklif ettiğini söylerken, geri kalanlarının ise İtalyalı vergi mükellefleri üzerinde herhangi bir külfet olmaksızın İtalya Katolik Kilisesi tarafından kabul edileceği bilgisini verdi.

UNHCR çağrı yapmıştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), “Uluslararası korumaya ihtiyaç duyanların siyasi sarmal içine düşmemeleri gerekiyor” ifadelerini kullanarak AB ülkelerine bu krizi çözmeleri çağrısında bulunurken, İtalya’dan da göçmenlerin karaya çıkmasına izin verilmesini istemişti.

Henüz AB üyesi olmayan Arnavutluk’un 20 göçmeni kabul edeceğini duyurmasının ardından, AB’den olumlu tek cevap sadece İrlanda’dan geldi ve İtalya tarafından kendisine teklif edilen 20 ila 25 arasında göçmen alma teklifini kabul etti.

İtalyan Dışişleri Bakanlığı, Arnavutluk’un göçmen kabul etme önerisini, “İtalya’nın büyük değer verdiği büyük dayanışma ve dostluğun bir işareti” olarak nitelendirdi.

İtalya bütçe desteğini kesebilir

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, AB’ye destek sağlamaması karşısında ‘dayanışma ruhunun açık bir ihlali’ benzetmesini yaparak, İtalya’nın AB bloğunun bütçesini birkaç yıl boyunca desteklemekten vazgeçebileceğini söyledi.

27 çocuğun inmesine de izin verilmişti

Geçen hafta Akdeniz’de kurtarıldıktan sonra İtalya’nın Katanya limanına getirilen 190 göçmenden yalnızca 13’ü, acil tıbbi desteğe ihtiyaç duydukları için İtalya’nın Lampedusa adasına götürülmüştü. Bununla birlikte, geminden sadece refakatçisi olmayan 27 çocuğun inmesine de izin verilmişti.

Günlerce denizde güvenli liman açılmasını bekleyen gemiye en yakın ülkeler olan İtalya ve Malta, limana yanaşma izni vermemişti.

Sonunda geçen Pazartesi günü geminin İtalya’nın Sicilya adasındaki Katanya limanına yanaşmasına onay çıkmış ancak bu kez de gemide kalan 150 göçmenin karaya inmesine izin verilmemişti.

Sol partiler ve sağduyulu vatandaşlar olayı protesto etti

İtalya’da sol partiler, insan hakları örgütleri ve hükümetin göç karşıtı politikalarına karşı çıkan medya organları ile sağduyulu vatandaşlar bu durumu protesto etmişti.

10 gündür bir gemide mahsur bırakılan 150 göçmen, İtalya’dan gemiyi terk etmelerine izin çıkmasının ardından bu sabah erken saatlerde gemiyi terk etti. Sicilya’nın Messina kentindeki bir karşılama merkezine götürülen göçmenler, oradan da Katolik Kilisesi, Arnavutluk ve İrlanda’ya gönderildi.