Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya, Libya sahil güvenliğine destek anlaşmasını onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya sahil güvenliği için İtalya Deniz Kuvvetleri desteğinin sağlanmasına yönelik milli anlaşma, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni tarafından dün, parlamento oylamasına sunuldu.

Başbakan Gentiloni Twitter hesabından şöyle bir açıklamada bulundu, “Libya’da yenilmez bir ordu hayalini kurmuyoruz, aksine Libyalı yetkililere, özellikle de sahil koruma ve sınır gözetimi hususunda destek gönderiyoruz.”

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, Es-Sarac’ın, insan kaçakçılığı çabalarına karşı mücadele hususunda Roma’ya sunduğu Libya sahil güvenlik destek talebini beyan etmişti. İki taraf arasında da karşılıklı güven atmosferi hakimdi.

Alfano, dışişleri ve savunma komitesinin İtalya Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki ortak görüşmesi sırasında, “Talebi karşılamak karşılıklı güven esasına dayandığı takdirde mümkün olacaktır” şeklinde konuştu. Bu konuşmanın üzerine İtalya gazetesi de, “Bu güven doğaçlama değil, aksine Libya egemenliğine saygı duyan yoğun diplomatik ve siyasi faaliyetleri güçlendiren bir güvendir” şeklinde bir haber yapmıştı.

Alfano, Yeni Libya BM Misyon Başkanı Ghassan Salame’in 8 Ağustos’ta Roma’yı ziyaret edeceğini bildirdi. Ayrıca, “Fransa Başkanı Emmanuel Macron’un BM ordusunun daha geniş bir çerçevede oluşturulabilmesi için başarılı girişimini bekliyoruz. Dışişleri Bakanı’nın altını çizdiği gibi bu eylem; esas unsuru oluşturmaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

Diğer yandan İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti, es-Sarac hükümetinin, sahil güvenlik destek fonksiyonlarını yürütmek için, karasu ve limanlarında çalışmak üzere İtalya’dan işçi talebinde bulunduğunu bildirdi. Vekiller Konseyi İtalya’nın, Libya deniz birimleri için lojistik, teknik ve operasyonel destek sağlayacağını bildirdi.

İtalyan Bakan bu eylemin Libya’nın güvenliğine gölge düşürecek bir eylem olduğunu inkâr ederek, “Hedefimiz destek sağlayarak egemenliği kuvvetlendirmek ve Libya’nın kendi egemenliği için bütün faaliyetlerini geliştirmesine yardımcı olmaktır” ifadelerini kullandı.

Es-Sarac, AB’ye bağlı Sofya’nın, Libya sularındaki insan kaçakçılığı ile mücadele için yardımını reddetmişti. 2015 yılındaki kaçakçılığı durdurma çabalarının başlangıcından beri bölgede işçi açığı vardı.

İtalya hükümetinden yapılan açıklamaya göre, en son kontrol teknolojileri ile donatılmış sınırlı sayıdaki İtalya gemileri; göç tekneleri harekete geçmeden onları durdurabilecek.

Diğer yandan, AB ve İtalya, Trablus hükümetine bağlı sahil güvenlik birimlerini göçmenleri durdurmak ve uluslararası sahile varmadan önce sahile geri getirmek amaçlı eğitime tabi tuttu.

Heyet kurulması amacıyla anayasa oylamasının planlanması ise uygun karşılandı. Oylama sürecinin önemli bir dönüm noktası olduğuna da dikkat çekilerek bu bağlamdaki çabalar takdir edildi.

Mısır Ordusu Genelkurmay Başkanı ve Libya Resmi Mısır Komitesi Başkanı Muhammed Hicazi’nin ekibi ise, merkezi Tobruk’ta bulunan meclisler heyetinin, Libya Halkı tarafından seçilmiş meşru bir heyet olduğunu vurguladı. Parlamentonun ise, güvenilir siyasi anlaşmanın tamamlanması için bütün anayasal ve yasal prosedürleri üzerine aldığını, iki yıl önce Fas’ta imzalanan Anayasa Değişikliği Bildirgesi’nin ise ön planda tutulduğunu kaydetti.

Basın danışmanı, Libyalı tarafların toplantıyı daha önce onaylandığını doğruladı. Libya Haber Ajansı ise, Hükümet Başkanı, Vekiller ve Başbakan’ın katılımıyla gerçekleştirilen önceki anlaşmaya işaret ederek, vekiller meclisinin başkanlık çalışma programını tamamladıklarını, sırayla bakanların isimlerinin önerildiğini ve güven kazanmak için yasal yeminlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.