Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya, SDG’ye destek için Suriye’ye asker gönderdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de terör örgütü DEAŞ’ı yok etmek için uluslararası koalisyon önderliğinde 13 Haziran tarihinde başlatılan operasyona, İtalya’dan destek geldi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre, İtalyan özel kuvvetlerinden 20 asker, ABD ve Fransa güçlerinin yanında YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) destek için Suriye’nin Deyr-i Zor kentine gönderildi.

İtalyan askerlerinin yaklaşık 1 hafta önce, Deyr-i Zor’a ulaşmak için Irak üzerinden Haseke kentine girdiği aktarıldı.

Fransız kuvvetler ise, son 3 aydır SDG tarafından kontrol edilen alanlarda bulunurken, DEAŞ’a karşı ABD kuvvetleriyle ortak operasyonlar gerçekleştiriyor.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) dün belirttiğine göre, rejim güçleri Suriye’nin birçok bölgesinde, Suriye çöllerinde ve DEAŞ kontrolündeki bölgelerde yaşanan çatışmalar sırasında öldürülenlerin cansız bedenlerine ulaştı.

SOHR, geçtiğimiz hafta rejim güçleri ve destekçilerinden en az 34 cesedin farklı alanlarda ele geçirildiğini söylerken, geçtiğimiz Nisan ayından bu yana toplanan ceset sayısının 734’ün üzerinde olduğu ifade edildi.

SOHR’un 5 Haziran’da yaptığı açıklamaya göre, rejim güçleri ve destekçilerinden çatışma alanlarında ölüp bireysel veya toplu olarak gömülen yüzlerce ceset, arama operasyonlarıyla ele geçirildi. Cenazeler, bu kişilerin hayattayken ikamet ettikleri köy, kasaba ya da şehirlerdeki mezarlara gömüldü.

SOHR: Sivil kayıplar artıyor

Öte yandan Gözlemevi, çocuklar da dahil olmak üzere onlarca sivilin, dün sabah Suriye’nin kuzeydoğusunda DEAŞ kontrolündeki bir köye yapılan hava saldırılarında hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu bağlamda SOHR, Washington önderliğindeki koalisyonu, Haseke’nin güneyine SDG’nin DEAŞ’a karşı yürüttüğü operasyonlara destek çerçevesinde hava saldırısı yapmakla suçladı. Ancak koalisyona ait medya organları, söz konusu alana karşı herhangi bir saldırıda bulunmadıklarını iddia etti.

Gözlemevine göre hava saldırıları, Haseke bölgesinde radikalizm yanlısı örgütün kontrol ettiği Tel Şayir köyünü hedef alırken, aralarında çocukların da bulunduğu 10 sivil hayatını kaybetti. SOHR, ölü sayısının ciddi yaralanmalar olması dolayısıyla artabileceği uyarısında bulundu.

SDG’nin yeni hedefi Haseke

SDG, askeri operasyonlarını yakın bir zamanda Haseke’yi kapsayacak şekilde genişletirken, DEAŞ’ı Deyr-i Zor’dan çıkarmak için koalisyonun da desteğiyle mücadeleye devam ediyor. Koalisyon ise, SDG’nin ilerleme kaydetmesi için DEAŞ’ın kontrolündeki alanları hedef alıyor.

Bu bağlamda koalisyonun medya ofisinden yapılan açıklamada, “Koalisyonun, sabah saatlerinde Haseke bölgesine saldırıda bulunduğu iddiaları yayılıyor. Ancak kayıtlarımızda, bugün bu alana yönelik herhangi bir saldırı mevcut değil” ifadelerini kullandı.

5 Haziran’da Haseke bölgesine yapılan hava saldırılarında 5’i çocuk 11 sivil hayatını kaybetti. Aynı şekilde bu ayın başlarında gerçekleştirilen saldırılarda da 12 sivil öldürüldü. SOHR, saldırılar dolayısıyla koalisyonu suçluyor.

Diğer taraftan koalisyon, sivil ölümlerine dair raporları araştırmaya başladı. Bu bağlamda sivillerin ölüm risklerinin azaltılması gerekliliği üzerinde duruldu.
Uluslararası koalisyon, 2014 yılında Irak ve Suriye’de DEAŞ’a karşı askeri operasyon başlattı. Bu ay yayınlanan bir analizde, her iki ülkede de Ağustos 2014- Nisan 2018 arasında gerçekleştirilmiş hava saldırılarında en az 892 sivilin “sehven” öldürüldüğü bildirildi.