Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya yasadışı göçmen kaçakçılığını engellemek için Nijer’e 470 asker gönderecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya Genelkurmay Başkanlığı, dün yaptığı açıklamada, İtalya’nın yasadışı göçmen kaçakçılığını engellemek için Nijer’e 470 asker göndermeyi planladığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, ülkenin istediği yardım kapsamının belirlenmesine yardımcı olmak amacıyla Nijer’de bir anket çalışması yürütülmekte olduğu belirtilirken, İtalyan parlamentosunun bu kararı henüz onaylanmadığı bildirildi.

Ayrıca açıklamada, gerekli onayın alınması durumunda, İtalya’nın kademeli olarak Nijer’e 470 asker göndermeye çalışacağı, görevin ise, operasyonlardaki Nijer güçlerinin kapasitesini arttırmak, bölgede istikrarı sağlamak ve yasadışı göçmen kaçakçılığıyla mücadele etmesini sağlamak olduğu bilgisine yer verildi.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ise, Irak’ta konuşlandırılan bin 400 kişilik birliklerinden bir kısmının, Irak’taki DEAŞ’a karşı zafer kazandıktan sonra, Nijer’i de içeren Batı Afrika’nın Sahel bölgesine gönderilebileceğini söyledi.

Gentiloni, Sahel’e nakledilecek olan askerlerin de oradaki terörle mücadele çalışmalarına da yardımcı olabileceğini söyledi.

Nijer’in, Libya üzerinden Avrupa’ya geçen sığınmacılar için kilit nokta haline geldiği belirtiliyor.