Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya’da 5 Yıldız Hareketi’nden krizin çözümü için yeni seçim çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalyan 5 Yıldız Hareketi (M5S) Lideri Di Maio, geçtiğimiz Mart ayında yapılan genel seçimler sonrasında yaşanan siyasi çıkmazın sona ermesi için seçimlerin Haziran ayında yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

Alman Haber Ajansı (DPA) haberinde, Di Maio’nun sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinde yayınlanan bir videoda, “Bana göre en kısa zamanda seçimlerin yeniden yapılmasından başka çözüm yok” ifadelerini kullandığı belirtildi.

M5S Lideri Di Maio, Kuzey Ligi Partisi Lideri Matteo Salvini’ye İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya parlamentoyu derhal feshetmesi ve gelecek ay yeni seçimler yapılmasını talep etmek üzere kendisine destek vermesi çağrısında bulundu.

Mart ayında yapılan seçimlerin ardından istifa eden Demokrat Parti (PD) Lideri Matteo Renzi’nin seçimlerden birinci parti olarak çıkan M5S ile bir koalisyon kurma seçeneğini ‘imkansız’ bularak dışlaması sonrasında siyasi çıkmaza girildi.

DPA haberinde, 4 Mart 2018’de yapılan genel seçimlerde tarihi bir yenilgi yaşayan ve PD genel başkanlığı görevinden istifa eden Renzi’nin Pazar günü ‘AAİ TV’ kanalında istifasından bu yana ilk kez yaptığı açıklamada, M5S Hareketinin izlediği politikaların partisinin politikaları ile ‘uyumlu olmadığını’ söylediğini aktardı. Renzi, verdiği röportajda, “Elbette onlarla görüşebiliriz. Ancak hükümetlerine oy vermeyiz” ifadelerini kullandı. Renzi seçimlerden alınan sonuçların ardından partinin muhalefette kalmasının daha doğru olacağının altını çizdi. Geçtiğimiz Mart ayında yapılan seçim sonuçları, PD’nin M5S’nin ardından üçüncü sırada kaldığını gösterdi. Seçimlerin galibi ise İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi’nin Forza İtalia Partisi ile aşırı sağcı Kuzey Ligi, aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri ve Biz İtalya’yla partilerinden oluşan sağ ittifak oldu.
Öte yandan İtalya eski başbakanlarından Renzi, bu yorumları yaparken, Demokrat Parti Yürütme Konseyi, M5S ile koalisyon hükümeti kurma olasılığını görüşmek üzere Perşembe günü bir araya gelecek.