Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya’da koalisyon görüşmeleri başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya’da kısa süre önce gerçekleştirilen seçimlerin ardından siyasi çıkmaza girildi. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, krizden çıkılabilmesi için ve koalisyon kurulabilmesi için partiler, senato ve meclis başkanları gibi önemli isimlerle görüşmelere başladı.

Mattarella, iki gün sürecek istişareler boyunca çeşitli siyasi yetkilileri dinleyerek parlamentonun güvenini kazanabilecek bir hükümetin kurulabilmesi için nasıl bir yol izleyecekleri konusunda fikir alışverişinde bulunacak.

İki meclis başkanıyla görüştükten sonra küçük partilerin liderleriyle bir araya gelecek olan Mattarella son olarak büyük siyasi partilerin başkanlarını kabul edecek.

Cumhurbaşkanı, bugün Kuzey Ligi, 5 Yıldız Hareketi, Demokrat Parti ve Haydi İtalya partisinden temsilciler ile görüşecek.

4 Mart’ta gerçekleştirilen Temsilciler Meclisi ve Senato’nun yeni üyelerinin belirlendiği seçimlerde hiçbir parti ya da ittifak parlamentonun iki kanadının herhangi birinde çoğunluğu elde edemedi.

Seçime ittifak halinde giren sağ partiler yüzde 37 ile en fazla oyu alırken, popülist 5 Yıldız Hareketi yüzde 32 ile tek başına en çok oyu alan parti oldu. Merkez-sol ittifak ise yüzde 22’de kaldı.
İtalyan medyasına göre, büyük bir sürpriz olmadığı takdirde Cumhurbaşkanı Mattarella görüşmelerin ardından ‘yeni bir müzakere turu’ yapılacağını açıklayabilir.

Oyların yüzde 32’sini kazanan 5 Yıldız Hareketi, yüzde 17 alan Kuzey Ligi veya yüzde 18,7 alan Demokrat Parti ile bir hükümet kurabileceğini belirtmişti.

Kuzey Ligi Partisi de eski Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki Haydi İtalya ile bir sağ koalisyon oluşturmayı isterken Demokrat Parti muhalefette kalmayı düşünüyor.

Siyaset Bilimi Profesörü Sofia Ventura’ya göre, en olası çözüm, Kuzey Ligi liderliğindeki merkez sağ ve 5 Yıldız Hareketi arasında bir ittifak kurulması.

Corriere della Sera gazetesinde yer alan bir haberde, 5 Yıldız Hareketi ve Kuzey Ligi liderleri başbakanlık koltuğunu dört gözle beklerken, bu işin biraz vakit alacağı iddia edildi.

Seçimlerin ardından son bir aydır yapılan açıklamalar, istişareler ve girişimler, hükümet çoğunluğuyla sonuçlanacak herhangi bir anlaşmaya izin vermedi.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın başlattığı müzakerelerin sonunda tüm senaryolar netlik kazanmış olacak.

Görüşmelerin ilk turunda sonuç alınması beklenmiyor. Ancak partilerin yeniden seçime gitmekten kaçındığı için koalisyona gönüllü olduğu düşünülüyor.