Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya’da ölü sayısı 38’e yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya’nın Cenova kentinde, dün, A10 otoyolundaki Morandi Köprüsü’nün çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 38’e yükseldi.

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de sorumlularının cezalandırılacağını vurguladı.

Salvini, “Bizim görevimiz belediye ve vatandaşların bildirdiği bayındırlık işlerini kontrol etmek ve bu felaketin sorumlularını belirlemek olacak ki emin olun cezasız kalmayacaklar” dedi.

Bakan, ölen kişilerden üçünün 8, 12 ve 13 yaşlarında çocuklar olduğunu belirtti.

İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, ülkenin kuzeybatısındaki Cenova kentinde bulunan Morandi Köprüsü’nün bir kısmının çökmesi ve 37 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan olaya ilişkin sorumluların cezasız kalmayacağını belirtti.

Toninelli, yaptığı açıklamada, medeni bir ülkede insanların köprü çökmesi yüzünden ölmemesi gerektiğini dile getirerek, “Daha güçlü bir şekilde vurgulamak istiyorum ki bu gerekçesi olamayacak trajedinin sorumluları cezalandırılmalı. Otoyollarımızı idare eden şirketler Avrupa’nın en pahalı yol ücretlerine sahip ama kendileri utanç verici derecede az ücretler ödüyor. Milyarlar kazanıp sadece birkaç milyon vergi veriyorlar ve köprü ve yollar için gerekli bakımı bile yaptırmıyorlar. Autostrade per l’Italia’nın yöneticileri istifa etmeli. Ortada ciddi bir itaatsizlik olduğu için, yetkileri feshetmeye ve 150 milyon avroluk ceza yaptırımı uygulamaya yönelik bütün prosedürleri işleme koyduğumuzu açıklıyorum. Otoyollarımızı idare edemiyorlarsa, devlet yapar” dedi.

Öte yandan Bakan Toninelli, sosyal medyada yapılan paylaşımlarda olayla ilgili sorumlu tutuldu.