Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya’da seçimin yenilenmesine karar verildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya’da aylardır devam eden siyasi krizin ardından koalisyon hükümeti kurulması için iki halkçı parti arasında süren müzakerelerin başarısız olmasıyla birlikte yeniden seçim yapılması kararı alındı.

Kriz, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın, Avrupa Birliği (AB) karşıtı Paulo Savona’yı, Lig ve 5 Yıldız partileri arasında kurulmak istenen koalisyon hükümetinde Ekonomi Bakanlığı’na getirilmesini veto etmesiyle başladı. Veto sonrası Savona’nın azli istenirken iki parti haftalar süren koalisyon kurma çalışmalarına başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Mattarella, siyasi krizin aşılamaması üzerine, dün, kemer sıkma politikalarını destekleyen ekonomist Carlo Cottarella’yı “Geçiş Hükümeti” kurmakla görevlendirdi.

Geçiş Hükümeti kurmakla görevlendirilen Cottarella, görevi almasının ardından yaptığı açıklamada, “Güvenoyu almam halinde Parlamentoya 2019 bütçesinin oylanmasını ön gören bir tasarı sunacağım” dedi. Bu adımdan sonra hükümetin feshedilerek 2019 yılı başında yeni seçimlerin yapılması için çalışmaların başlayacağını söyleyen Cottarella, güvenoyu almaması halinde ise seçimlerin Ağustos ayı sonrası yapılacağını sözlerine ekledi.

Cottarella’nın mevcut durumda parlamentodan güvenoyu alması oldukça zor görülüyor. Şuana kadar sadece (Solcu) Demokrat Parti Cotteralla’ya destek vereceğini açıkladı.

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella’nın siyasi kriz karşısında sorumlu ve cesur davrandığını söyledi.

Macron, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, Mattarella’nın İtalya’da istikrar ve demokrasiyi tesis etmek için cesurca davrandığını ifade ederek, “Dostum” olarak nitelediği Mattarella’ya desteklerini yineledi.

PD haricindeki büyük siyasi partilerin hepsi, teknik hükümete güvenoyu vermeyeceklerini açıkladı.

Cottarelli’den önce hükümeti kurma müzakerelerini sürdüren aşırı sağcı Lig partisi ve sistem karşıtı M5S ise Cumhurbaşkanı Mattarella’ya sert tepki gösteriyor.

Mattarella’nın ekonomi bakanlığı için düşünülen ekonomist Paolo Savona’yı veto etmesiyle hükümet kurma girişimleri çöken M5S, Mattarella’nın sürece “kesin müdahalesi” nedeniyle “Anayasanın 90. maddesi çerçevesinde suçlanması ve azledilmesi gerektiğini” dile getirdi.

Anayasanın 90. maddesi, “cumhurbaşkanının, vatana ihanet ve anayasayı ihlal durumları dışında, görevini yürüttüğü sırada yaptığı işlemlerden sorumlu tutulamayacağını, bu hallerde de parlamento tarafından müşterek oturumda üyelerin mutlak çoğunluğuyla suçla itham edilebileceğini” içeriyor.
Mattarella’nın vetosu nedeniyle başarısız sonuçlanan hükümet kurma girişiminin tarafları Lig ve M5S, teknik hükümeti kesinlikle desteklemeyeceklerini ve derhal erken seçime gidilmesi gerektiğini savunuyor.^

İki parti ve bakanlığı veto edilen Savona, İtalya’nın avro para biriminden çıkması gibi bir niyetleri olmadığını açıkladı.

Berlusconi’ye güvenoyu tehdidi

Lig’in lideri Matteo Salvini, seçime beraber girdiği müttefiki Forza Italia’nın (Haydi İtalya) lideri ve eski başbakan Silvio Berlusconi’yi de “Berlusconi Cottarelli hükümetini desteklerse müttefiklik biter.” sözleriyle uyardı.

Forza Italia, daha sonra yaptığı açıklamada “merkez sağ ittifakının bütün olarak” Cottarelli’nin teknik hükümetini desteklemeyeceğini duyurdu.

Merkez sağ ittifakında yer alan bir diğer aşırı sağcı parti İtalya’nın Kardeşleri de M5S’nin “cumhurbaşkanının suçlanması ve azledilmesi” önerisini destekleyerek teknik hükümete güvenoyu vermeyeceğini ilan etmiş oldu.

Bu durumda Cottarelli’nin teknik hükümetinin daha kurulmadan parlamentoda güvenoyu alamayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Hükümetin güvenoyunu alamaması halinde Cottarelli’nin de dile getirdiği “ağustos sonra erken seçim” önerisi öne çıkıyor.

Aslında teknik hükümetin amacı hem gelecek senenin bütçe kanununu onaylamak hem de ülkeyi 2019’da erken seçime götürmek olmasına rağmen, siyasi partilerin tercihinin en kısa zamanda erken seçim olduğu görülüyor.

İtalya’da hükümet çıkmazı

4 Mart’ta yapılan seçimlerden sonraki 67 günlük belirsizliğin ardından merkez sağ ittifakı içinde yer alan Forza Italia partisinin lideri Berlusconi, seçime beraber girdiği müttefiki Lig’e sistem karşıtı M5S ile hükümet görüşmelerine başlaması konusunda açık kapı bırakmıştı.

Bunun üzerine müzakerelere başlayan Lig ve M5S, İtalya’nın yüksek kamu borcu nedeniyle çok eleştirilen vergi oranının düşürülmesini öngören iki kademeli vergi uygulaması, vatandaşlara temel gelir ve AB bütçesinde esneklik ile “Fornero Kanunu” olarak da bilinen emeklilik yaşını 67’ye çıkaran reformun gözden geçirilmesi, kumar ve vergi kaçakçılığıyla mücadele, göç ve Müslümanlara yönelik sert politikaların yer aldığı bir hükümet programında anlaşmıştı.

Mattarella, geçen hafta tarafların ortak başbakan adayı olarak belirlediği hukuk profesörü Giuseppe Conte’ye hükümeti kurma görevini vermişti. Conte, Mattarella’nın kabinede ekonomi bakanlığı için düşünülen ekonomist Paolo Savona’yı avro ile ilgili eleştirel tutumu nedeniyle veto etmesinin ardından hükümeti kurma görevini iade etmişti.

Cumhurbaşkanı Mattarella, daha sonra da son umut olarak teknik hükümeti kurması için Cottarelli’yi görevlendirdi.