Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya’da yargılanan Filistinli terör suçundan mahkûm edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalyan Mahkemesi, terörist eylemlere karıştığından şüphelenilen bir Filistinliyi mahkum etti. Filistinli gencin iki sene önce Almanya’da Noel kutlamaları sırasında terör eylemi gerçekleştiren Tunuslu Enis el-Amiri ile dolaylı olarak temasa geçtiği belirtildi. Söz konusu şahıs, İtalya’da pusuya düşürülerek öldürülmeden önce beş Avrupa ülkesine girip çıkmayı başarmıştı.

Brüksel medyası Amiri’nin saldırının ardından tüm güvenlik önlemlerine rağmen serbestçe dolaşabilmesini odaklandı.

İtalyan medya kaynaklarının bildirdiğine göre yargı perşembe günü, terör saldırılarının planlanması ya da teşvik edilmesinden suçlu bulunan bir Filistinliyi 4 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Filistinli gencin dolaylı olarak Amiri’yle bağlantılı olduğuna hükmetti. Uyuşturucu suçlarından dolayı verilen cezasını çektikten sonra sınır dışı edilmesine karar verdi.

Amiri, 19 Aralık 2016’da Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan Noel kutlamalarının arasına kamyonla girerek 12 kişinin ölümüne, 100 kişinin ise yaralanmasına sebep olmuş ve İtalya’da öldürülmüştü.

Mülteci botuyla Sicilya’ya giden Amiri’nin İtalyan hapishanesinde fikirleri radikal ideoloji doğrultusunda değişmişti. Amiri, 2015’te Almanya’ya taşınmaya karar vermeden önce İtalya’nın Latina kentinde yaşamıştı.

Ağustos ayında Brüksel, havayolu şirketleri ve Belçika İçişleri Bakanlığı arasında yolcuların kişisel verilerinin başarılı bir şekilde değiş tokuş edildiğini duyurmuştu. Özellikle yeni sistemin nisan ayında yürürlüğe girmesinden bu yana son aylarda olumlu sonuçlar elde edildiği belirtilmişti. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, aranan 834 kişilik listesinin havayolu şirketlerine verildiğini ve bu uygulamadan sonra havalimanı polisinin çeşitli suçlardan aranan 80 kişiyi tutukladığını söyledi.

Belçika, nisan ayında terörle mücadele, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi ciddi suçlara karşı alınan önlemler kapsamında uçaklar, otobüsler ve uluslararası trenlerin tüm yolcularına yönelik kapsamlı bir tarama sistemi başlattı. Bell Bio adıyla bilinen sistem, üst düzey Avrupalı ve Belçikalı yetkililerin huzurunda açıklandı. Söz konusu sistem, Schengen sınırlarını çatışma bölgelerinden Avrupa ülkelerine girmek isteyen terör unsurlarından korumayı amaçlıyor. Sistem, Belçika’da gerçekleştirilen ve 32 kişinin ölümüne, 300 kişinin ise yaralanmasına sebep olan havaalanı ve tren istasyonu saldırılarından bir yıl sonra devreye sokuldu.

Daha önce 2015’in kasım ayında gerçekleşen Paris’teki bombalı saldırıyı düzenleyenlerden bazıları olaydan kısa bir süre sonra Berlin’e geçmeyi başarmıştı. Bunlar arasında Salah Abdusselam da vardı. Yine Berlin’de Noel kutlamaları sırasında kamyonla kalabalığın arasına girerek terör eylemi gerçekleştiren Enis el- Amiri’de beş Avrupa ülkesine giriş yapabilmiş, İtalya’da polis tarafından vurularak ölmüştü.