Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya’nın izin vermediği ‘Life Line’ mülteci gemisi Akdeniz’de çözüm bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mülteci dosyasının ele alınacağı Avrupa zirvesi arifesinde, insani yardım talebinde bulunan Life Line adlı kurtarma gemisi, içindeki 230 mülteci ile Akdeniz’deki uluslararası sularda İtalya’dan diplomatik bir çözüm bekliyor. Bundan önce İtalya ve Malta’nın almayı reddettiği 629 göçmen günler süren yolculuğun ardından İspanya’ya nakledilmişti.

Life Line gemisi, Avrupa ülkeleri arasında Akdeniz’de kurtarılan göçmenlerin korunması konusunda bir simgesi haline geldi. Yeni hükümetin üç hafta önce göreve geldiği İtalya, göçmenleri almayı reddediyor. AFP’nin haberine göre İtalya, geminin doğrulanması ve göçmenlerin uyruklarının sorgulanması istediğini söyledi.

İtalya İçişleri Bakanı ve sağcı partinin lideri Matteo Salvini sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Life Line, Malta sularında 230 göçmeni taşıyan yasadışı bir gemidir. İtalya’ya girmeleri imkansız. Kaçakçılık ve mafya uygulamalarına son vermek istiyorum” ifadelerini kulandı.

Almanya’daki Life Line sivil toplum örgütünün temsilcisi Axel Steier “Diplomatik bir çözüm bekliyoruz ve çeşitli ülkelerle görüşmeler yapmaya devam ediyoruz. Bugün Malta’dan gıda, ilaç ve battaniye yardımı yapmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu. Ayrıca geminin bir çözüm bulunana kadar uluslararası sularda kalacağını vurgulandı.