Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İtalya’nın Libya’ya deniz ablukası çağrısı tepkiye yol açtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya’nın, Libya’dan gelen yasadışı göçmen teknelerinin Avrupa kıyılarına geçmesini önlemek için yaptığı deniz ablukası çağrısı tepkiyle karşılandı.

İtalya’nın sağcı partisinin lideri Giorgia Meloni’nin, yasadışı göçmen teknelerinin Avrupa kıyılarına akışını durdurmak için Libya’ya deniz ablukası uygulama talebi, Libya siyasi çevrelerinde öfkeye yol açtı.

Meloni, dün gece Facebook hesabında yayınladığı bir videoda göçmen sorununun tek çözümünün acilen deniz ablukası uygulamak olduğunu belirterek, bu teklifi 28-29 Haziran’da yapılacak Avrupa Zirvesinde sunacağını söyledi.

Meloni videoda, partisinin Başbakan Giuseppe Conte hükümetinden Brüksel’e gitmesini ve Libya’ya karşı deniz ablukası uygulamak için bir ekip talep etmesini isteyeceğini duyurdu.

Libya Temsilciler Meclisi üyesi Dr. Ebubekir Baira, Meloni’nin açıklamalarına tepki göstererek, deniz ablukasının yaklaşık yedi yıldır Libya’ya yasadışı göçmen akışı sorununa çözüm getirmediğini söyledi. Baira, ‘Libya’nın, sınırlarına sızan göçmenler için yalnızca bir geçiş noktası olduğuna’ işaret ederek, deniz ablukası talebinin anlamsız olduğunu dile getirdi.

Bingazi Milletvekili Baira, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Yasadışı göç meselesi sadece Libya’nın değil, uluslararası toplumun genel sorunudur. Kimsenin bizi kuşatmasına izin vermeyeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

‘’Dış müdahalelerden çok çektik’’

Libyalı yetkililer, her hafta yerel çetelerin yardımıyla yasadışı yollarla ülkeden Avrupa’ya göç etmeye çalışan yüzlerce Afrikalı ve Asyalı tespit ediyor. Son olarak Salı günü Zouara Güvenlik Müdürlüğü’ne bağlı soruşturma ekipleri, farklı Afrika ülkelerinden gelen 24’ü kadın 62 yasadışı göçmenin bulunduğu bir eve baskın düzenledi.

Libya yasadışı göçmenlik bürosundaki bir yetkili de Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada tüm şubelerin Libya’nın dört bir yanında yasadışı göçleri tespit etmek için büyük çaba sarf ettiğini ve yüzlerce göçmenin gönüllü olarak geri dönüşüne katkıda bulunduğunu söyledi.

İsmini vermek istemeyen yetkili, Meloni’nin deniz ablukası çağrısına, “Ülkemiz bölgesel ve uluslararası müdahalelerden çok çekti. Bu tür müdahalelerin bedelini biz ödüyoruz” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Yetkili, ‘Afrika ülkelerinde yaratılacak gerçek bir kalkınma vatandaşlara da yansıyacaktır. Böylece ülkelerini terk etmek zorunda kalmayacaklar’ diyerek yasadışı göçlere kalıcı çözüm önerdi.

İtalya ve Malta, hafta ortasında Libya’dan 629 yasadışı göçmeni taşıyan bir gemiyi kabul etmemiş, bunun üzerine İspanyol hükümeti gemiyi, bölgede oluşacak herhangi bir insani krize engel olmak amacıyla Valencia limanına çekmek zorunda kalmıştı. Bu durum iki taraf arasında diplomatik krizin patlak vermesine neden oldu.

Öte yandan Trablus’taki Libya donanması sözcüsü Eyüp Kassem, İtalya ve Malta’nın Libya’dan gelen yasadışı göçmenleri kabul etmemesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Kassem, ‘’Bu adım, insan kaçakçılığı ve göçmenleri koruma kisvesine bürünmüş modern köle ticaretiyle mücadele etme yolunda doğru bir adımdır’’ ifadelerini kullandı.