Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İTT, Afganistan’daki intihar saldırılarını kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam İşbirliği Teşkilatı, (İTT) Afganistan’ın başkenti Kabil’de ve Farah’ta düzenlenen intihar saldırılarını şiddetle kınadı.

İTT Genel Sekreteri Dr. Yusuf el-Useymin “Kur’an ve İslam’da şiddet eylemi ya da cinayet gibi herhangi bir eylem yer almamakta. Halk üzerine intihar saldırı düzenleyenler İslam dinini temsil etmiyorlar” şeklinde konuştu.

“Kapsamlı barış sürecini destekliyoruz”

Genel Sekreter Useymin, “İİT Dışişleri Bakanları Konseyi, Afganistan’ın liderliğinde gerçekleştirilen uzlaşma ve kapsamlı barış sürecini desteklemek için, üye devletler ve uluslararası toplumu, şiddetsizlik ilkelerine dayalı bir siyasi çözüm bulmaya, bütün terörist gruplarla ilişkileri kesmeye, güvenli, istikrarlı ve demokratik bir Afganistan kurmak için ülkenin anayasasına saygı duyma çağırısında bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanları Konseyi’nin kararına değinen Useymin şunları kaydetti; “Konsey tüm üye devletleri ve uluslararası toplumu terörle mücadelede Afganistan Hükümetini desteklemeye çağırıyor. Ayrıca konsey, tüm Müslüman akademisyenleri, dini fetvalar ve talimatlar çıkararak, uluslararası çalışmaları organize ederek, terörü kınamak için teşvik ediyor. Bununla beraber üye devletleri ve kurumlarını, Afgan Ulusal Birlik Hükümeti’ne yardım etmek için çaba harcamaya davet ediyor.”