Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Jack Lang: Medain Salih’te müze kuracağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris’teki Arap Dünya Enstitüsü Başkanı Jack Lang, 2030 Vizyonu’nun toplumsal bir devrim olduğunu belirterek, vizyonunun, Suudi Arabistan’da uygulanan tüm reformların temeli ve kaynağı olduğunu ifade etti. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Fransa ziyaretini Paris ve Riyad arasında dostluk ilişkilerini yansıtan olağanüstü bir olay olarak değerlendirdi. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Medain Salih’in restore kararına değinen Enstitü Başkanı Lang, 2019 yılının ilkbaharında Medain Salih’te insanlık mirasına adanmış büyük bir müze kurmak için çalıştıklarını belirtti.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın Fransa ziyaretini nasıl görüyorsunuz?

Bu ziyaret büyük önem taşıyor. İki ülke arasındaki bağların ve dostluğu gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yıl Emmanuel Macron’un Fransa Cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana Muhammed bin Selman ile sürekli olarak telefon görüşmelerinde bulunduklarını ve Macron’un geçtiğimiz Aralık ayında Riyad’ı ziyaret ettiğini hatırlatmak isterim. Ayrıca Fransa Dışişleri Bakanı’nın da Riyad’da Suudi mevkidaşı ile görüşmelerde bulundu. Bana göre Veliaht Prensi’nin ziyareti mevcut olan ikili ilişkileri güçlendirdi. Aralarında El-Ula bölgesindeki Medain Salih bölgesini geliştirme projesinin de bulunduğu bir dizi anlaşma imzalandı. Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz eskidir. Krallık, Fransa’nın stratejik ortağıdır.

Prens Muhammed Bin Selman Krallık’ı modernize etmek amacıyla çeşitli kültürel ve sosyal alanlarda bir dizi reform ve değişim projesi başlattı. Bu konu hakkındaki görüşünüz nedir? Fransa buna nasıl katkıda bulunabileceğini düşünüyorsunuz?

Prens’in bir dizi iddialı reform hatta toplumsal bir devrim başlattığını söyleyebilirim. Kadın hakları, 40 yıldır kapalı olan sinemaların açılması ve Filarmoni Orkestrası’nın konser verecek olması gibi yeniliklere imza attı. Ayrıca kültürel, eğlence ve spor alanlarında kalkınmayı hızlandıracak heyetler görevlendirdi. UNESCO İnsan Mirası Listesi’nde yer alan Medain Salih’in restore edilip, açılmasının yanı sıra mesleki eğitim ve yükseköğretim alanındaki büyük reform projeleri alınan karardan mutluluk duyuyorum. Bütün bunlar Suudi Arabistan’ı modernize etme çabalarındaki irade ve kararlılığı yansıtır. Tüm bu sektörlerde Fransa’nın küresel düzeyde bir lider olduğunu vurgulamak isterim. Fransa, destek için hazır. Veliaht’ın Fransa ziyaretinin, anlaşmaların devam etmesini ve diğer alanlarda görüşmelerin devam etmesini sağlayacağına inanıyorum.

Veliaht’ın kapsamlı ve iddialı reform planı 2030 Vizyonu ile tüm alanlarda kapsamlı bir değişim yaşanacak. Bu konudaki görüşünüz nedir?

Biz bu vizyonu tüm yeniliklerin kaynağı olarak görüyoruz. Suudi Arabistan’ın petrol bağımlılığını ortadan kaldırmak ve yeni ufuklar açmak için uzun vadeli bir plan hazırlanmıştır. Bu konudaki kanaatim, bu plan noktalanıncaya kadar Veliaht’ın azim ve enerjisi bu planın gerçekleşeceğinin garantisi olacaktır. Prens Muhammed bin Selman’ın net bir vizyonu var. Değişim arzusu, özellikle de yıllarca süren çıkmazdan sonra ortaya çıkan reform ihtiyacının farkında olduğu için güçlü. Bence Suudi yetkililer reformlarını ve yenilik projelerini sonuna kadar sürdürmeye kararlı.

Suudi Arabistan ve Arap Dünya Enstitüsü arasındaki olası işbirliği projeleri nelerdir? Suudi Arabistan, Enstitüyü yenilemenize yardımcı olmak için ne gibi katkılarda bulundu?

Suudi Arabistan ile aramızdaki işbirliği mükemmel. Prensin Paris’e yaptığı ilk ziyarette bizi de ziyaret etmesi bunu kanıtlıyor. Enstitünün yönetimine geldiğimden bu yana, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerin güçlendirilmesi benim önceliğim oldu. 2014 yılında Riyad’daki Kral Abdülaziz Kütüphanesi ile Hac hakkında büyük bir sergi düzenlediğimizi belirtmek isterim. Ayrıca Suudi Araştırma ve Pazarlama Grubu Başkanı Prens Bedr bin Ferhan ve El-Ula Kraliyet Komisyonu ile 2019 yılının ilkbaharında Medain Salih’te insanlık mirasına adanmış büyük bir sergi kurmak için çalışıyoruz. Bu sergide bölgenin restore edilmesiyle birlikte önde gelen yapıları gösterime sunulacak.

Suudi Arabistan, Louvre Abu Dabi’nin mimarı da olan Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan binamızın restorasyonu için bize önemli bir maddi destekte bulundu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a teşekkür ediyorum onun yardımları enstitüyü yenilememize katkı sağladı. Bütçe açısından ise Arap ülkelerinin 20 yıl önce mali yardımı bırakması nedeniyle bu sorumluluğu Fransa üstlendi. Elbette Fransa ve Avrupa’ya Arap dilini ve kültürünü yayan bu enstitüye herhangi bir ek desteği kabul etmeye hazırız. Bu nedenle bu yardım hiç olmadığı kadar önemli. Enstitü bu sayede hoşgörüyü ve barışı teşvik etmek için çalışabilir.