Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya Başbakanı Abe, sel felaketi nedeniyle yurtdışı programını iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japonya’da şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve heyelan felaketinde 100’ün üzerinde ölü olduğu bildirildi. Arama kurtarma ekipleri kayıplara ulaşmaya çalışıyor.

Japon diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre Japonya Başbakanı Şinzo Abe, sel felaketi nedeniyle Belçika, Fransa, Suudi Arabistan ve Mısır’ı kapsayan yurtdışı seyahatini iptal etti.

Yaklaşık bir haftadır devam eden yağmurların neden olduğu sel yüzünden birçok bölgede elektrik ve su kesintileri yaşanıyor. Japonya Elektrik Kurumu, binlerce kişiye elektrik ve su hizmeti verilemediğini açıkladı.

Japonya Radyo ve Televizyon Kurumu’nun haberinde sel felaketinde ölenlerin sayısının 110’a ulaştığı ifade edilirken, söz konusu felaketin 1983 yılında 117 kişinin öldüğü selden sonraki en büyük felaket olduğu bildirildi. Haberde kayıp sayısı 79 olarak verildi.

Bugün, yağmurun şiddetini azaltmasının ardından yaşanan felaket tüm açıklığıyla gözler önüne serildi. Yetkililer, yeni fırtına ile gelecek yağmurun erozyona neden olabileceği uyarısını yaptı.

Sel felaketinin en fazla etkilediği şehirlerden Kurashiki’nin birçok bölgesi yağmurun durmasına rağmen halen sular altında. Yapılan açıklamalar yoğun çalışmalar neticesinde hastanelere giden yolların açıldığı yönünde.