Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya Dışişleri Bakanı: Suudi Arabistan istikrarın anahtarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tokyo: Ibrahim Hamidi

Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, “Suudi Arabistan, Ortadoğu bölgesinde istikrarın anahtarı, kalkındırıcısıdır. Suudi Arabistan, Japonya ekonomisinin güvenlik siyasetini sağlayacak en büyük blok” dedi.

Tokya’da El-Şark el- Avsat’a verdiği röportajda, Hadim-i Haremeyn-i Şerifeyn Kral Selman b. Abdulaziz’in bu yıl mart ayında Japonya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında ve veliahtı Muhammed b. Selman’ın 2016 yılının eylül ayında gerçekleştirdiği ziyaret üzerine; Tokyo ve Riyad ilişkileri güçlendirme, farklı alanlarda yardımlaşma ve Japonya’nın Suudi Arabistan 2030 Vizyonu’nu gerçekleştirmeye yardımcı olması konusunda anlaştılar.

Kishida, Kral Selman ve Japonya Başbakanı’nı bir araya getiren toplantıda iki ülkenin ilişkilerinin stratejik ortaklığa dönüştüğünü belirtti.

Kishida, ABD başkanı Donald Trump yönetiminin Kuzey Kore’ye gelince, “sözlerle, fiillerle tüm seçeneklerin masada olduğu” duruşuna atıfta bulundu. Kuzey Kore’nin tehditlerine karşılık, “ABD-Japonya ittifakının elinde bulundurduğu caydırıcı tepki kuvvetlerini güçlendireceğiz” dedi.

Kishida, Suriye’nin batısına ateş açılmasına engel olmak üzere kurulmuş ABD, Rusya ve Ürdün ittifakına da atıfta bulundu. Suriye’nin yeniden imar olması için krizi çözecek bir politika oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.