Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya, Hiroşima’ya atılan atom bombasının 73. yılını anıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japonya bugün, ülkenin batısındaki Hiroşima’ya atılan ilk atom bombasının 73. yılını andı. Hiroşima Belediye Başkanı yaptığı konuşmada dünyada barışı tehdit eden ulusal eğilimlerin tırmandığı konusunda uyarıda bulundu.

ABD’nin Japonya’ya İkinci Dünya Savaşı sırasında, 6 Ağustos 1945’te B-29 bombardıman uçağı ile attığı atom bombası140 bin kişinin ölümüne neden olmuştu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matsui, bombardımanın gerçekleştiği noktaya yakın bir bahçede düzenlenen törende yaptığı konuşmada dünyayı nükleer silahsızlanmaya çağırdı. Ayrıca artan milliyetçilik eğilimleri konusunda uyarıda bulundu.

Matsui, isim vermeksizin şu ifadeleri kullandı:

“Bazı ülkeler açıkça kendi etrafında merkezlenmiş bir milliyetçiliği ifade ediyor. Nükleer cephaneliğini modernize ediyor. Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle azalan gerilimi yeniden canlandırıyorlar. ”

Matsui, ABD Başkanı’nı da nükleer silahsızlanmaya çağırdığı konuşmasının devamında şunları söyledi:

“İnsanlık, tarihi unutur veya mücadeleyi bırakırsa yine korkunç bir hataya düşmüş olur. İşte tam da bu nedenle Hiroşima hakkında konuşmaya devam etmeliyiz. Nükleer silahları ortadan kaldırmaya yönelik çabaları sürdürmeliyiz.”

Ancak bu çağrı Japonya’nın nükleer silahlarla ilişkilerinin çelişkili olduğuna işaret ediyor. Zira Japon yetkililer sürekli olarak bu silahların bulundurulmasına karşı olduklarını ifade ediyorlar. Ancak devletlerinin savunması esas olarak ABD’nin nükleer şemsiyesine bağlı bulunuyor.

Hükümeti, Birleşmiş Milletler nükleer silahların yasaklanmasına ilişkin antlaşmaya katılmamayı seçen Japonya Başbakanı Şinzo Abe konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Japonya’nın sorumluluğu nükleer ve nükleer olmayan devletler arasındaki uçurumu kapatmaktır” ifadesini kullandı.

Abe anlaşmaya işarette bulunmaksızın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Önceki yıllarda devletler arasında nükleer silahları azaltmaya devam etmemiz gerektiği konusunda boşluklar olduğu ortaya çıktı. Ulusumuz nükleer silahsızlanma ilkesine bağlı kalırken iki taraf arasında bir köprü görevi görmek ve uluslararası toplumun ‘nükleer silahları frenleme’ çabalarına öncülük etmek için sabırla çalışacağız.”

Japonya, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda ABD tarafından atılan iki atom bombası kullanılan saldırıya maruz kaldı. Bunlardan ilki Hiroşima kentini hedef aldı ve 140 bin kişinin ölümüne neden oldu. Üç gün sonra da Nagasaki kentinin hedef alınması sonucu 74 bin kişi yaşamını yitirdi.

Barack Obama, 2016’nın mayıs ayında gerçekleştirdiği ziyaretle görev süresi boyunca Hiroşima’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı olmuştu.