Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya ile Rusya arasındaki ‘ada’ gerilimi arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japonya bugün Rusya ile arasında tartışmalara neden olan Sahalin Adası’na fiber optik kablolar yerleştirilmesini sert bir şekilde kınadı.

Japonya hükümeti Sözcüsü Yoshihide Suga düzenlediği basın toplantısında, “Bu tür bir projenin hiçbir yasal dayanağı olmayan bir Rus işgali çerçevesinde gerçekleşmesi çok talihsiz bir durumdur” diye konuştu.

Suga ayrıca “Rusya ve Çin yönetimine itirazda bulunduk. Japonya, Rusya’yla sabırla müzakerelerde bulunacak” ifadelerini kullandı.

Sankei Shimbun gazetesi, geçen hafta sonu Rusya’nın Sahalin ve dört ada arasına fiber optik kablolar yerleştirmeyi planladığını aktardı.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Sovyetler Birliği tarafından topraklarına katılan Güney Kuril Adaları resmi olarak Rus Sahalin Adası’nın bir parçası olarak kabul ediliyor. Ancak Japonya ada üzerinde egemenlik talep ediyor. Anlaşmazlık nedeniyle iki ülke arasında 70 yıldır barış anlaşması yapılmadı.

Gazete, Moskova’nın Tokyo’ya Çin’e ait ‘Huawei Technology’ firması tarafından uygulanacak olan proje hakkında bilgilendirmede bulunduğunu aktardı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile arasındaki temasların yoğunlaşmasına rağmen son yıllarda bu adaların ortak ekonomik kullanımı fikrini ortaya attı. Ancak anlaşmazlık halen sürüyor.

Söz konusu adaların kontrolü Atlantik Okyanusu’ndaki savaş gemilerinin ve Rus denizaltılarının kış aylarında, boğaz yoluyla Pasifik’e ulaşmasına olanak sağlıyor.