Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya Savunma Bakanı: Suriye’ye saldırı Pyongyang’a bir mesajdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera, dün, Washington’a gerçekleştirdiği ziyarette ABD, İngiltere ve Fransa’nın geçtiğimiz hafta Suriye’ye gerçekleştirdiği saldırıların Pyongyang’a bir mesaj niteliğinde olduğunu belirtti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile bir araya gelen Bakan Onodera, “Tokyo, ABD, İngiltere ve Fransa’nın kimyasal silah kullanımına ve yaygınlaşmasına asla müsamaha gösterilmemesi üzerine kararlılıkla yürüttüğü ortak kararı desteklemektedir” dedi.

Bakan Onodera, ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Mayıs ayı sonu veya Haziran başında yapılması beklenen tarihi bir zirveye hazırlandığını hatırlatarak, “Bu adımın, kitle imha silahlarına karşı atılmış bir adım ve Kuzey Kore’ye de bir mesaj olduğunu düşünüyorum” dedi.

Onodera, Doğu Asya’nın Kuzey Kore’nin kitle imha silahları ve balistik füzelerinin tehdidi altında olduğunu dile getirdi. Tokyo’nun, Pyongyang’ı nükleer ve balistik programlarını terk etmeye ikna etmek için uluslararası toplumla işbirliği içinde olduğunu vurguladı.

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Washington’un Kuzey Kore’ye ‘maksimum baskı’ yapmaya devam ettiğini belirtti. Japonya’nın uluslararası sularda Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yaptırımlarını uygulama konusundaki çabalarına da değindi.

Mattis, ABD-Kuzey Kore müzakerelerinin Japonya’ya göre gerçekleştirilmeyeceğini belirtti.