Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya’da İkinci Dünya Savaşı’nın 72. yıldönümü anılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pasifik okyanusundaki kanlı savaşta teslim olan Japonya, savaşın 72. yıldönümünü andı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe bu sebeple ulusu için ölenlerin anısına yapılan Yasukuni Tapınağı’na bağışta bulundu. İmparator Akihito’nun da konuşma yaptığı anma törenleri için 6 bin kişi Tokyo’nun merkezinde bulunan Nippon Budokan kapalı salonunda bir araya geldi. İmporator Akihito konuşmasında, “Hayatlarını kaybedenleri ve ailelerini düşündükçe derin bir üzüntü duyuyorum. Bu duygularımla birlikte, büyük bir utanç hissediyorum. Bir daha hiçbir savaşın yaşanmamasını diliyorum” dedi. Akihito, İmparator Hirohito’nun oğlu.

Savaşta, aralarında Japon İmparatorluğu Ordusu’nun sorumluluğunda bulunan komşu ülkelerden 800 bin kişinin de bulunduğu 3.10 milyon Japon hayatını kaybetti. Japon ordusu, ABD’nin aynı ay içerisinde 6 Ağustos’ta Hiroşima’ya, 9 Ağustos’ta Nagasaki’ye atom bombası atmasının ardından teslim olmak zorunda kalmıştı. Atılan atom bombaları 210 bin insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Diğer yandan, Başbakan Şinzo Abe, Japonya’nın var gücüyle dünya barışına hizmet edeceğine söz vererek yaptığı açıklamada, “Bu savaşlar asla tekrar etmemeli. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana ülkemiz, dünya barışı ve refahı için çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Ancak tüm bu açıklamalara rağmen, muhalifler, 70 yıl önce yürürlüğe girmesinden bu yana hiçbir değişikliğe uğramayan ülkenin barışçıl anayasası üzerinde değişiklikler yapmak istemesi sebebiyle Başbakan Şinzo Abe’yi eleştiriyorlar.

Diğer yandan, ulusalcı olarak bilinen eski Savunma Bakanı Tomomi Inada, parlamenterler ve diğer kişiler, Tokyo’daki Yasukuni Tapınağı’na savaşta ölenleri anmak için ziyarette bulundular. Bu ziyaretler her zaman olduğu gibi Çin ve Kuzey Kore’yi kızdırabilecek ziyaretler olarak nitelendiriliyor. Bu tapınak ülkedeki savaşlarda hayatını kaybeden 2.5 milyon insanın anısına inşa edildi. Bu insanlar arasında 1945’ten sonra savaş suçlusu olarak yargılanan 14 Japon’da bulunuyor. Tapınak keşişleri, bu isimleri 1978’de tapınaktaki diğer isimlerin arasına eklenerek ‘kutsal’ kabul ettiler.

Başbakan Şinzo Abe, her zaman olduğu gibi, Liberal Demokrat Parti lideri sıfatıyla tapınağa bağışta bulundu. Ancak Abe, başbakan olduktan sonra, 2013 Eylül ayında yaptığı ziyarete Çinli yetkililerin sert tepki verdiği ve ABD’nin ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendirdiği açıklamanın ardından son beş yıldır Yasukuni Tapınağını ziyaret etmiyordu.