Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya’da ölümcül taşkınlardan sonra güçlü kasırga alarmı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japonya’daki meteoroloji yetkilileri, bu ayın başında sel ve toprak kaymalarına neden olan şiddetli yağmurdan vurduğu ülkenin batısında, bu gece ya da yarın sabah güçlü bir kasırganın beklendiğini açıkladı.

Japonya Meteoroloji Ajansı, bugün saatte 180 kilometreyi aşan Jongdari Kasırgası’nın Honshu takımadasına doğru ilerlediğini bildirdi. Merkezi Tokyo’nun 400 kilometre güneydoğusunda olan kasırganın, bu ay başında şiddetli yağışlar nedeniyle sel ve toprak kaymasının yaşandığı ve 220 kişinin hayatını kaybettiği Chugoku’yu vurması bekleniyor.

Yetkililer, Jongdari’nin gelişinden önce bölge sakinlerini şiddetli rüzgar ve selin yanı sıra toprak kayması ve dev dalgalara karşı uyararak, tahliye işlemleri için çağrıda bulundu.

Meteoroloji Ajansı’ndan Minako Sakura gazetecilere yaptığı açıklamada, “Özellikle selin beklendiği bölgelerdeki kişilerin, tahliye uyarılarını dikkate almalarını istiyoruz” dedi.

Japon medyasına göre kasırga nedeniyle şimdiye kadar 150’den fazla iç hat uçuşu iptal edildi.

Chugoku’daki sel, on yıllar boyunca Japonya’da kötü hava koşullarından kaynaklanan en kötü felaketlerinden biriydi. Etkilenen bölgelerdeki bazı sakinler, barınaklarda veya hasar gören evlerde yaşamaya devam ediyor.