Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japonya’dan Kuzey Kore’nin nükleer saldırı ihtimaline karşı tatbikat | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programı nedeniyle Kore Yarımadası’nda gerginlik devam ederken Japonya’nın başkenti Tokyo’da ‘bir askeri saldırıya karşı tahliye tatbikatı’ yapıldı. Tatbikata katılan yaklaşık 300 gönüllü, metro tünellerine ve Tokyo’daki diğer yeraltı sığınaklarına sığındı. Tahliye çalışmaları fuar alanında ve beyzbol stadyumundaki tema parkında da gerçekleştirildi.

Kuzey Kore’nin, Güney Kore’de düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları’na katılımının bölgedeki gerginliği azaltabileceği ihtimali üzerinde durulmasına rağmen, Tokyo Pyongyang’ın balistik füze ve nükleer silah geliştirme tehdidinin karşın vatandaşlarını muhtemel bir savaşa karşı hazırlıyor.

‘Füze 10 dakikada Japonya’ya ulaşır’

Tokyo son zamanlarda Kuzey Kore’nin balistik füze ve nükleer silah geliştirme tehdidinin arttığı görüşünde. Japon hükümet yetkilisi, Tokyo’daki tatbikat sonrası yaptığı açıklamada “Kuzey Kore’den fırlatılan bir füze on dakika içinde ulaşacak. Füzenin ateşlenmesinden sonra ilk uyarının gelmesi yaklaşık 3 dakika sürecek. Bu da bize barınaklara ulaşmak için sadece 5 dakika veriyor” dedi.

Bazı Japon şehirleri ve köyleri, Kuzey Kore’nin füze ve nükleer programlarını geliştirmesiyle benzer tatbikatlar düzenlemişlerdir.